Partneri sekcie:
  • XELLA

Les Belles Echappées – víkendový dům v podhůří Mont Blanc

Zdroj: Solène Renault

Les Belles Echappées bychom mohli volně přeložit jako krásné úniky. Projekt s ambicemi pro stavbu původně tří domů začal výjimečnou lokalitou, již objevil architekt Renaud Chevallier z ateliéru Chevallier Architectes, a která byla pro úniky domnělé i skutečné jako stvořená.

Renaud Chevallier se o volném pozemku zmínil a nabídl jej klientovi, s nímž již dříve realizoval jiné projekty. Tomu krásný kraj učaroval, pozemek tedy koupil s vizí zmíněných stylových víkendových domů, které tu již viděl stát. A svou představu uskutečnil, i když z původních tří domů musel nakonec slevit – magistrát mu povolil jen dva. 

Zdroj: Solène Renault

Moderní komfort za tradičními stěnami

Investor si přál moderní, neobvyklé, ale na druhou stranu stylové domy, velké tak, aby nepůsobily nepatřičně, ale přesto nabídly pohodlné přebývání. Osobitý a čistý rukopis ateliéru mu právě toto nabízel. Domy jsou tak vlastně zcela obvyklé, jedinou „ozdobou“ jsou odlehčené nástavby na střeše, které vnáší do hlavní ložnice nádherné výhledy na horizont a skalní masiv.

Velký důraz byl kladen na zajištění plného soukromí obyvatel chat, jejich izolaci od příjezdové cesty, ovšem tak, aby zůstala zachována nekomplikovaná dopravní obslužnost. Současně však byly stavby navrženy se zvláštním důrazem na rámování výhledů. Les Belles Echappées jsou vybaveny wellness zařízeními, jako jsou sauna, hammam, lázně, médiem je geotermální energie.

Zdroj: Solène Renault

Stavba

Hranice parcely byly do jisté míry příčinou určitých technických obtíží v počátečních fázích prací, spojených s vlastnictvím okolních pozemků. Kromě toho propojení nástavby a střechy vyžadovalo odborné znalosti a vynalézavost, aby byla zaručena vodotěsnost a dobrá izolace. 

Chaty jsou postaveny na základovém betonovém rámu, obloženého dřevem a kovem, což umožňuje stavbě integrovat reakce na možné seismické výkyvy. Tato kombinace materiálů má rovněž estetický význam a povyšuje designovou úroveň celého projektu svými špičkovými povrchovými úpravami.

O společnosti Chevallier Architectes:

Příběh Chevallier Architectes začíná před více než 60 lety, kdy se Henri Chevallier a jeho partner rozhodli dát své dovednosti a společnou energii ve prospěch hospodářského a sociálního rozvoje údolí Chamonix. Rodinné či bytové domy, veřejné průmyslové a komerční budovy… Zvědavost a touha učit se, přenášené z generace na generaci, jsou nekonečné a nic se neděje náhodou. Živoucí architektura budovaná jako umělecké dílo dává projektu jedinečnost.

Základní údaje:
Oficiální název projektu: Les Belles Échappées
Umístění: Chamonix Mont-Blanc Francie
Architekt: Renaud Chevallier
Autorský tým: David Castagna, Thibault Forissier, Sophie Rubin
Datum dokončení projektu: 2019
Foto: Solène Renault
Text: Daniela Bartošová
RubrikyArchitektura