Kotel pod bílou membránou
Galerie(4)

Kotel pod bílou membránou

Na místě dnešního městského stadionu v Ostravě-Vítkovicích má do tří let vyrůst nový multifunkční stadion, který pojme až 30 000 návštěvníků. Město Ostrava představilo nedávno investiční záměr vybudovat do roku 2011 Národní sportovní centrum Morava, které bude zahrnovat fotbalový i atletický stadion. Výstavba sportovního stánku bude největší investicí Statutárního města Ostrava v následujících třech letech.

Národní sportovní centrum Morava nahradí současný stadion, který již nesplňuje náročná mezinárodní kritéria, přičemž však bude maximálně využit stávající sportovní areál. Futuristicky vyhlížející „létající talíř“ s efektivní ekonomií provozu bude svou kapacitou i vybavením spadat do třídy ELITE, tj. mezi stadiony, na kterých je možné pořádat fotbalové zápasy FIFA a UEFA. Splňovat bude i náročná kritéria mezinárodního olympijského výboru a počítá se s ním i v případě pořádání Olympijských her v roce 2016, případně 2020.

Původní záměry počítaly s kapacitou 22 500 sedících diváků, nicméně po úpravě projektu se na stadion vejde až 30 000 návštěvníků. Na vysoké úrovni bude technické vybavení, bezpečnost a komfort diváků. Nebudou chybět ani obchody, restaurace, funshopy a jiná občanská vybavenost, která zajistí využití stadionu i mimo hlavní sportovní události. V útrobách tribun se budou nacházet dosud chybějící prostory pro šatny, technické zázemí, prostory pro média, VIP a podobně. 

Podle projektantů ing. arch. Davida Kotka a ing. arch. Davida Mikuláška (mimo jiné též autorů letištní haly letiště Ostrava-Mošnov) budou tribuny nového stadionu zastřešeny bílou plastovou membránou, která propouští světlo a zároveň diváky chrání před deštěm i sluncem. „Bude to působit jako vzdušná stanová konstrukce. Kolem celého stadionu vznikne také ochoz, kde budou moci lidé korzovat a kupovat si občerstvení,“ dodává David Mikulášek. Snadnější, rychlejší a bezpečnější by měl být i přístup na stadion. Ten bude mít tři vchody, hlavní vstup pak bude ve dvou výškových úrovních. 

Velká pozornost je věnována i optimalizaci okolní dopravní infrastruktury a vytvoření dostatečného počtu parkovacích míst v bezprostřední blízkosti stadionu, který bude sloužit převážně pro odehrávání mistrovských zápasů, tak jak je to zcela běžné v zahraničí. Trénovat budou fotbalisté na stadionech v jiných částech města. Tento nový přístup umožní zrušit dosavadní tréninkový stadion a na jeho místě vystavět parkovací dům.

Členy týmu zabývající se přípravou tohoto neskromného projektu jsou Statutární město Ostrava, Praha olympijská, o. p. s. PricewaterhouseCoopers ČR, s. r. o. (finanční poradce – příprava koncesního projektu), DHV ČR, s. r. o. (technický poradce), SKK a FC Vítkovice, FC Baník Ostrava a Kentaur Nova, s. r. o. Výstavba nového sportovního stánku by měla být zahájena v létě 2009, zprovoznění je naplánováno na rok 2011. Podle předběžných odhadů by cena měla dosáhnout 2,2–2,4 mld. korun. Financování bude zajištěno formou Public Private Partnership (PPP). „Tento projekt je příkladem spolupráce veřejného a soukromého sektoru,“ řekl náměstek Z. Trejbal. Podle něj chce město peníze získat od soukromého investora, kterému stadion pronajme na dvacet let. „Provozovatel stadionu bude vybrán při koncesním řízení PPP. Pak se dohodne s bankovním ústavem, který celou stavbu profinancuje. V součinnosti s městem vybere firmu, která stadion postaví. Město pak bude provozovateli přispívat každoročně zhruba sto dvaceti miliony korun,“ upřesnil Trejbal. Předběžný zájem zatím projevily tři společnosti.  

(lz)
Vizualizace: archiv Statutárního města Ostravy