Futuristický komplex od Zahy Hadid
Galerie(9)

Futuristický komplex od Zahy Hadid

Partneři sekce:

Tři roky trvala výstavba velkolepého komplexu Galaxy Soho v čínském Pekingu. Pět propojených budov, které nabízejí kanceláře, obchodní prostory i místa pro kulturu a zábavu, postavila pro čínskou metropoli světoznámá britská architektka iráckého původu Zaha Hadid. Už během výstavby dosáhla budova světového věhlasu nejen díky své futuristické architektuře, ale také díky pirátské kopii stavby, kterou čínští developeři staví o několik stovek kilometrů dál.

Komplex Galaxy Soho se skládá z pěti samostatně stojících a vzájemně propojených budov. Jednotlivé budovy jsou konstruované z betonu a následně obaleny do skla a hliníkových profilů.

Zaha Hadid komplex vystavěla ve spolupráci s architektem Patrikem Schumacherem, dvěma čínskými a jedním italským architektem na pozemku o velikosti 46 tisíc metrů čtverečních.

Budovy dosahují výšky až 67 metrů a v 15 podlažích nabízejí celkem 332 tisíc metrů čtverečních užitné plochy. Náplň komplexu není rozdělena podle jednotlivých budov, ale podle podlaží. Proto je komplex Galaxy Soho hojně protkán spojovacími mosty v různých úrovních. Přízemí komplexu je určeno obchodům, následují bary a restaurace a horní patra jsou využity především jako kanceláře.

Zaha Hadid se při návrhu svého futuristického projektu nechala inspirovat klasickým čínským dvorem a jeho izolovaným vlastním světem, ale také čínskou přírodou, terasovitými rýžovými poli a moderními technologiemi.

Vznikl komplex bez jediného pravého úhlu, který díky svým organickým tvarům působí jako mimozemská kosmická loď. Přesně tak musí připadat obyvatelům pekingských chudých čtvrtí. Většinou je komplex Galaxy Soho focen ze strany, kde mu společnost dělají moderní vysoké kancelářské budovy a vytížená silnice s deseti pruhy.

Futuristická stavba Zahy Hadid je však velmi dobře viditelná i z nedalekých chudinských čtvrtí, kde na obzoru v kontrastu s malými chatrčemi působí opravdu mimozemsky.

Pekingský komplex Galaxy Soho se letos dostal mezi finalisty v boji o prestižní ocenění Designs of the year v kategorii architektura. Vítězem se nakonec stala revitalizace nájemního domu v Paříži.

-vb-

zdroj: designsoftheyear.com
foto: Hufton & Crow