Švýcarská ambasáda v Keni

Dvě na první pohled zcela odlišné kultury – švýcarská a africká – se spojily v architektuře švýcarské ambasády v keňském hlavním městě Nairobi. Masivní betonová stavba v barvě místní sytě červené půdy splývá s okolím a tvoří součást africké krajiny.

Nová budova ambasády důstojným způsobem reprezentuje Švýcarsko, zároveň byla realizována místními stavebními společnostmi, za použití lokálních postupů a materiálů. V projektu se odráží velkorysost a zároveň skromnost. Autoři se odkazují k různorodým referencím a spojují požadované aspekty funkčnosti, bezpečnosti a udržitelnosti v koherentní prostorové struktuře.

ervená fasáda se stínícími prvky
Interiér obytných prostor
Nedobytně působící vstup do areálu
Prostorná přijímací hala propojuje veřejné diplomatické a konzulární části.
výcarská ambasáda v Keni
ednické přepážky
Večerní klid africké krajiny
Vzdušný interiér masivní budovy

Oáza za zdí

Díky tomu, že je areál ambasády kvůli požadované bezpečnosti obehnán vysokou obvodovou zdí, vznikla spirálová kompozice kulminující ve střední dvoupodlažní struktuře domu. Budova i zeď ohraničující pozemek jsou vytvořeny z probarveného betonu a sloučeny tak, aby tvořily jednotnou architektonickou strukturu.

Nedobytně působící vstup do areálu
Nedobytně působící vstup do areálu |

Světlo a beton

Prostorná přijímací hala proniká skrz celou budovu, tvoří centrum komplexu a propojuje veřejné, diplomatické a konzulární části. Přirozené světlo se do interiéru dostává okny pravidelně se střídajícími s nosnými stěnami.

Tato struktura umožňuje flexibilní rozdělení prostorů tak, aby se mohly přizpůsobit budoucím potřebám. Skleněné dělicí příčky v administrativní části budovy vytvářejí otevřené, vzdušné, moderně pojaté pracovní prostředí.

Prostorná přijímací hala propojuje veřejné diplomatické a konzulární části.
Prostorná přijímací hala propojuje veřejné diplomatické a konzulární části. |

Červená půda

Východoafrická krajina se odráží v osobitém charakteru budovy, zejména v červeno-hnědém odstínu pohledového betonu fasády a obvodové zdi. Budova nese barvu takzvané „kávové zeminy“, která se nachází na celém území keňského hlavního města. Velkorysá okna jsou dalším výrazným elementem projektu.

Rozměrné skleněné plochy odrážejí vegetaci v okolí a z budovy tak dělají součást krajiny. Prostorové geometrické prvky kolem oken poskytují dostatek stínu v inte­riéru. Autoři projektu dokázali řídit mezinárodní tým v netypickém klimatickém prostředí a vytvořit zde kvalitní reprezentativní architekturu.

ervená fasáda se stínícími prvky
Červená fasáda se stínícími prvky |
Švýcarská ambasáda
Místo: Nairobi, Keňa
Architekt: ro.ma. roeoesli & maeder architekten
Spolupráce: DMJ Architects, Concrete Jungle
Klient: Švýcarská konfederace
Projekt: 2011
Realizace: 2016
Text: Tereza Janišová
Foto: Iwan Baan, Fabio Idini

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 1/2019.