Jak vypadala utopická architektura v roce 68

Jak vypadala utopická architektura v roce 68

Výstava Mind Expanders ve vídeňském MUMOKu nabízí pohled na nápady a pojmy domácí i zahraniční architektonické a umělecké scény v 60. a 70. letech, kdy vývoji dominovali nekonvenční myslitelé a radikální návrhy.


Výstava „Mind Expanders – utopická architektura okolo roku 1968“, která je ještě do 30. sprna k vidění ve vídeňském muzeu moderního umění MUMOK, vysvětluje prostřednictvím vynikajících prací mezinárodních umělců a architektů souvislosti mezi společenskými a uměleckými změnami 60. a 70. let. Zaměřuje se přitom na oblast performativního, architektonického a prostorového umění.

Lidské tělo se tehdy proměnilo v centrální médium a motiv pro různé druhy umění, jejichž představitelé kritizovali anebo zpochybňovali vztah jednotlivce k okolí a chtěli navrhnout nové vizionářské definice.

Kvalita a různorodost vystavených prací dokonale odráží jednotlivé koncepty a nabízí komplexní pohled na poutavou kapitolu v dějinách mezinárodního umění.

K vidění jsou mimo jiné práce architektů a umělců jako je Vito Acconci, Archigram, Coop Himmelb(l)au, Haus-Rucker-Co, Hans Hollein, Missing Link, Superstudio anebo Arnulf Rainer. Tito a jiní umělci a architekti projevují postoj odmítnutí společensko-politického konzervativismu a tradičních genderových a třídních rolí této doby.

Místo konání: Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig, Museumsplatz 1, 1070 Vídeň
po-ne 10-18 h, čt 10-21 h
Výstava trvá do 30. srpna
http://www.mumok.at

Zdroj: COMPRESS vydavatelská společnost s r. o.