asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Minimalistický loft v San Franciscu

21.01.2015

Dokonale sladěný a designově perfektní loft z dílny studia LineOffice Architecture vznikl v roce 2013 v Kalifornii, konkrétně v San Franciscu ve čtvrti SOMA (South of Market). Má plochu 111,5 m2 a prošel celkovou rekonstrukcí. Výrazným prvkem jsou zachované tesařské konstrukce z jedlového dřeva, které prostupují celý tento originální interiér.

Cílem projektu bylo, aby splňoval požadavky majitele na funkčnost domácnosti, ovšem v prostoru zcela otevřeném. Byly k tomu zvoleny dvě základní linie, a to průběžná osa spojující jeden konec podkroví s druhým, doplněná o pevnou formu, která zahrnuje koupelnu a prádelnu. Otevřený prostor přitom nepostrádá soukromí, přestože se v něm jednotlivé plochy prolínají a stěny se vyskytují jen minimálně.

Při rozhodování o budoucím prostoru byly pro klienta i architekta lákavé lehké sloupy nosné konstrukce a teplý povrch jedlového dřeva. Rozhodli se využít především skvěle řemeslně zpracované dřevěné konstrukce a nechat je vyniknout. Doplnili je jen minimalisticky volnými kusy nízkého nábytku. Pod nepřerušeným stávajícím dřevěným stropem se tak volně propojuje vyvýšená ložnice v podkroví, prostor pro bydlení a přípravu jídel. Zvolené osové řešení podtrhují bílé, hladce omítnuté stěny, která jakoby zdůrazňují použité materiály.

Stylový interiér pro milovníky designu

2 ložnice, kuchyň a obývací pokoj v jednom prostoru

Levně bydlet v centru Prahy? Jde to!

Z tohoto společného prostoru je však vyčleněna koupelna, kterou jedinou lze uzavřít dveřmi. Její pevná forma je tvořena ocelovou konstrukcí s dřevěnými panely a po vstupu dveřmi z ořechového dřeva se otevírá prostor s vanou a prádelnou.

Materiály použité v interiéru (černá ocel, ořechové dýhy, černá žula a průsvitné zasklení) byly vybrány tak, aby doplnily a zdůraznily přítomnost jedlových sloupů, trámů a stropu, ovšem bez toho, aby dřevo v prostoru převládlo.

Práci studia LineOffice Architecture charakterizují důraz na detail a sladění všech použitých materiálů. V případě loftu v San Franciscu se to projevilo například elegantním černým akcentem. Černou najdete na lustrech, v černé žule v kuchyni i na zčernalých ocelových konstrukcích. V jejím sousedství ještě lépe vyniká kontrast dřeva v interiéru. To vše doplňuje expozice původních cihel a velké okno v čele bytu.

Originalita řešení tohoto loftu je v minimalismu, přesto prostor nepostrádá osobitost. Díky tomu vyzařuje atmosféru sebevědomí a bezpečí, která uchvátí každého milovníka alternativního bydlení.

Marie Urbancová
Foto: Joe Fletcher, OfficeLine Architecture


Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Jiří Kalvach
Úplně "loftové" mi to nepřipadá, jako postprůmyslová forma to ano. Další podlaží nevidím, tady by bylo bvelmi příhodné, také trocha galerie by to vylepšila. Ale i tak je to zajímavé, ani chata, ani moderna, ani průmysl.
Odpovědět | 23.01.2015, 17:53

Další z Jaga Media