asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

David Trubridge: „Proč potřebujeme umění?“

02.04.2014

„Věřím, že potřebujeme velká umělecká díla; mít umění znamená být člověkem.Umění je důležité: stále nás nutí ptát se, posouvá hranice našeho vnímání a zkušeností až do extrémů, a tak udržuje naživu jiskru života. Bez tohoto pohybu bychom ustrnuli a znehybněli.Umělci jsou jakési genetické mutace, které nevyhnutelně udržují kontinuitu filozofického vývoje člověka. Většina z nich odejde v zapomnění, ale kdybychom je nepodporovali, připravili bychom se o skvělé počiny dílčího pokroku,“ říká designér David Trubridge.

David Trubridge vystudoval v roku 1972 lodní design na Newcastle University v severní Anglii a získal titul z námořní architektury. Deset let žil a pracoval na venkově v Northumberlandu. Učil se vyrábět nábytek a zároveň pracoval na částečný úvazek jako lesník na soukromém pozemku.

Plavba po moři inspirací

V roku 1981 David prodal vše, co měl, koupil jachtu Hornpipe a vyrazil na „dobu neurčitou“ s celou svojí rodinou na dobrodružnou cestu kolem světa. Pět let se plavili po Karibiku a Tichomoří s pracovní zastávkou na Panenských ostrovech a Tahiti. Nakonec zakotvili na Novém Zélandu. Celá jeho tvorba je proto silně inspirovaná právě těmito zeměmi a místy.

Kulturní potrava

Stále hledá cestu, jak obohatit život lidí o kulturní potravu, aniž by používal vzácné zdroje a energie. Trubridgeova práci je oslavována díky inovativním a ekologicky citlivým řešením. Fascinace přírodou ho vedla k vytvoření kolekcí, které se inspirují flórou, faunou a krajinnými útvary. Patří mezi ně osvětlení, nábytek, rozsáhlá sochařská díla, dokonce i šperky.

Přeplněné domácnosti

 „V našich domech máme příliš mnoho věcí. Dokonce o něco víc než nezdravých potravin určených jen k tomu, abychom na ně měli ještě větší chuť,“ uvažuje David. Nejdůležitější motivací pro něho je teda vytvoření skutečných hodnot bez nutnosti vyčerpat drahocenné přírodní zdroje a bez poškozování životního prostředí. „Design, který neřeší tuto otázku, je podle mého názoru nezodpovědný a irelevantní,“ dodává.

Jak se rodí návrh Davida Trubridgea

„Nenavrhuji proto, abych učinil zadost praktické funkci. Navrhuji, abych komunikoval, vyprávěl příběh o tom, co najdu v horách a divočině, a o tom, jaké je to být člověkem. Používat uměleckou slovní zásobu a rozvíjet formu jsem se naučil z toho, co vidím a cítím kolem sebe. To je můj osobní jazyk, který používám na vyprávění svého příběhu. Na cestě k designu jsem ale využil i znalost svého řemesla. Umění, řemeslo a design – to vše je důležitou součástí celého tvořivého procesu.“

Kde ho najít

David Trubridge bude vystavovat nové akustické návrhy osvětlení, laviček, židlí, stolů a svoji základní kolekci Seed System kitset Lights na Light + Building ve Frankfurtu nad Mohanem. Light + Building je přední světový veletrh architektury a technologie, který se uskuteční 30. 3. – 4. 4. 2014 ve Frankfurtu nad Mohanem. Pokud hledáte inspiraci, není to až tak daleko.

Ing. Alena Benešová

Foto: David Trubridge

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media