Živá vertikální zahrada v turnovské kavárně
Galerie(1)

Živá vertikální zahrada v turnovské kavárně

Partneři sekce:

Před rokem otevřené Panorama Café je první kavárnou v Česku, kde návštěvníci mohou obdivovat živou zelenou stěnu. Vertikální zahrada doplnila interiér, kterému doteď vévodil velký opracovaný kmen stromu. Osm metrů čtverečních stěny je pokryto netradičnímu tropickými rostlinami a také orchidejemi. Jejím autorem je Luboš Machala z firmy ArchVegetal.

„Zatímco zelená barva uklidňuje, živě rostoucí rostliny navozují svěží, inspirativní a dynamickou atmosféru. A právě za takovou atmosférou lidé do kavárny chodí,“ vysvětluje své rozhodnutí experimentovat se zelenou stěnou spolumajitel kavárny Lukáš Špetlík, který je vedle kavárníka rovněž vystudovaným arboristou a zahradním architektem. Podle autora je zelených živých stěn u nás velmi málo a ta turnovská je vůbec první umístěná v kavárně. „Se zelenou stěnou v Turnově se otevírá nová kapitola českých kaváren, kdy interiérovému designu budou vévodit přímo živé květiny,“ věří Machala. Zelené stěny jsou zatím doma především ve Francii, kde je najdeme již v mnohých kavárnách a restauracích.

Na pravidelné návštěvníky turnovské kavárny udělala zatím zelená stěna velký dojem. „Překvapilo mě, že je možné rostlinami zaplnit celou stěnu, ale moc se mi to líbí. Zvlášť když není venku hezky, můžete sedět pod zelenou stěnou, jako byste byli na zahrádce,“ vyjádřila se k nové stěně návštěvnice kavárny Markéta Blažejovská. Další návštěvníci si mohou stěnu prohlédnout při slavnostním představení, které proběhne v neděli 14. července od 17:00 hodin za přítomnosti autora Luboše Machala i dvojnásobné mistryně ČR v přípravě kávy Petry Veselé.

-vb-
zdroj:  ArchVegetal , Panorama Café