Zahradní altán jako kočár pro kněžnu

Zahradní altán jako kočár pro kněžnu

Na první pohled zcela obyčejný rybník, jakých jsou u nás tisíce. Ovšem původně to nebyl rybník, ale vodní nádrž s poetickým jménem Másílko. A na břehu těsně u vodní plochy se nachází naprosto neobyčejný zahradní altán, který stojí nejen za první, ale i za mnoho dalších pohledů. Vypadá jako střecha vyjížďkového kočáru paní kněžny.

Másílko vzniklo jako vodní nádrž na počátku minulého století a mělo ryze praktickou funkci – nejdříve sloužilo k zásobování průmyslových objektů v Humpolci, následně jako požární nádrž. V roce 1999 zakoupil vodní rezervoár s navazujícím pozemkem soukromý vlastník a zrekultivoval ho na rybník.

Propojení s vodní hladinou

Zahradní altán architektů Luďka Rýznera a Jiřího Vincence z architektonického studia OK PLAN ARCHITECTS je sezónní objekt, který slouží jako zázemí pro návštěvníky. Je tvořen jednoduchou hmotou ve tvaru obdélníku o půdorysu přibližně 11,7 x 3,54 m, výška objektu v nejvyšším bodě nad upraveným terénem je cca 5,5 m.


Půdorys je výškově rozčleněn – vstupní partie se sociálním zázemím, skladem a ložnicí je na úrovni vstupu na pozemek. Hlavní obytný prostor je vyzdvižen nad hráz rybníka, kde se přes terasu a schůdky propojuje s vodní hladinou rybníka.

Dřevo, kov a textilie

Obvodové zdi a vnitřní příčky, a současně i podlaha a střecha altánu jsou tvořeny dřevěnou sendvičovou konstrukcí – dřevěnými nosnými sloupky a trámky s výplní tepelnou izolací a opláštěním voděodolnou překližkou z vnitřní i vnější strany. Střecha domku je plochá, v části se zešikmením. Ačkoli jde o sezónní objekt, lze v něm přečkat i první plískanice, neboť je temperovaný elektrickými přímotopy.

Skutečnou střechou chaty je plachta vypínaná na ocelových obloucích vně objektu. Konstrukce střechy však stojí za bližší pozornost – precizní vypracování detailů spojů a kloubů kovové konstrukce, a tvar a způsob vypnutí textilní membrány na příčně orientovaných obloucích i její připevnění na okrajích je ukázkou architektonického citu a projektové zkušenosti a dovednosti autorů.

Identifikační údaje:

Generální projektant: OK PLAN ARCHITECTS
Autor: Luděk Rýzner, Jiří Vincenc
Generální dodavatel: Pasiv Systém Velké Meziříčí
Subdodavatelé: Archtex (venkovní plachta), Čadas
Projekt: 06/2008
Realizace: 06-09/2009
Zastavěná plocha: 41,7m2
Terasy:  16,4 m2
Obestavěný prostor: 133,4 m3

Text: Daniela Bartošová
Foto: Iveta Kopicová