V italské Neapoli byla otevřena stanice metra od Karima Rashida
Galerie(12)

V italské Neapoli byla otevřena stanice metra od Karima Rashida

Neapol, město v jižní Itálii s největším historickým centrem v Evropě, založené již v dobách starých Římanů, představila novou stanici podzemní dráhy Università, která obsluhuje část města kolem sídla neapolské univerzity. Stanice se vyznačuje vysokou barevností, výrazovostí a dynamičností interiéru a je dílem amerického designéra žijícího v New Yorku, Karima Rashida.

Renovací náměstí Bovio pověřila společnost M.N. Metropolitana di Napoli italské architektonické a designérské studio Atelier Mendini (které se již podílelo na výstavbě dvou nových velkých stanic trasy 1 – Salvator Rosa a Materdei) a pro architektonický návrh interiéru stanice vybrala designéra Karima Rashida. Ten si pro řešení úkolu zvolil materiál corian a nápaditě jím obložil stěny ve všech čtyřech podlažích stanice.

Umělecká díla v metru
Nově otevřená stanice metra je první z pěti nových stanic trasy 1. Obsluhuje strategické části města a je součástí sítě tzv. Uměleckých stanic, které navrhovali mezinárodně uznávaní architekti. Všechny jsou vysoce funkční a prostorné a v jejich interiérech i exteriérech je umístěna řada zajímavých soch, technických instalací i moderních uměleckých děl.

Stanicí denně projdou desítky tisíc cestujících, kteří se díky ní nejen dostanou rychle na akademickou půdu v okolí stanice Università, ale také se mohou pokochat Rashidovým inspirativním pojetím interiéru. Mezaninové podlaží této nové neapolské stanice je rozčleněno čtyřmi černými sloupy s obklady z corianu v černé barvě. 

Všechny jsou umístěny u vstupních míst do metra. Dva z nich jsou válcovité a druhé dva vypadají jako obří hlavy, připomínající tvorbu umělce Tonyho Cragga. Barevnost černých sloupů a bělost velínu dramaticky kontrastují s veselým pop-stylovým vzorem na podlaze a stěnách, dynamickými světelnými křivkami na stropě, pozoruhodným sochařským dílem Synopsis a nápaditými interiérovými detaily Karima Rashida.

V barvách pop artu
Výsledný dojem z interiéru stanice je neotřelý a velmi úchvatný: spojením zakřivených stěn, sochařských objektů a sloupů, svěžích barev a zajímavých grafických návrhů dochází k výraznému zosobnění celého prostoru. V interiérech převažuje Rashidova oblíbená růžová v kombinaci s limetkově zelenou.

Hlavním záměrem celého návrhu interiéru stanice metra Università je vést cestující k tvořivosti a představivosti. Úkolem jednotlivých dekoračních a konstrukčních prvků je nejen neotřelým způsobem doprovázet cestující na jejich cestě podzemním prostorem, ale též vytvořit spoj mezi pragmatickou funkčností stanice a univerzitní a multikulturní částí města.

(kk)
Zdroj: DuPont
Foto: M.N. Metropolitana di Napoli

–>–>