Laufen foto tisk kolekce MEDA foto2
Galerie(9)

Uklidňující minimalismus: Peter Wirz představuje novou kolekci LAUFEN MEDA

Značka LAUFEN uvedla novou koupelnovou kolekci renomovaného švýcarského designéra Petera Wirze. MEDA si s minimalistickým a jemným designem klade za cíl vytvořit komfortní prostředí a pocit bezpečí.

Myslí ale i na praktičnost, proto je navržena jako vysoce funkční a maximálně modulární  kolekce, která zahrnuje vše od umyvadel a baterií až po nábytek. Za jejím vznikem stojí roky tvůrčích procesů a usilovné práce, kterou v rozhovoru přibližuje samotný autor kolekce, Peter Wirz.

Pro LAUFEN jste navrhl novou kolekci jménem MEDA. Můžete ji stručně představit?

S kolekcí MEDA, která zahrnuje vše pro kompletní vybavení koupelny, jsme vytvořili zcela nový designový koncept, který dokonale vyhovuje každodenním potřebám současných zákazníků. I proto jsme ji pojmenovali „Made forlife“, tedy „vyrobeno pro život“.

Zdroj: LAUFEN

Na co jste se v této sérii zaměřil? Co ji odlišuje?

Kolekci MEDA lze přizpůsobit jakémukoli konceptu. Nabídka zahrnuje sanitární keramiku, ale také baterie a koupelnový nábytek. Všechny prvky jsou jednoduché a minimalistické, ale nabízejí mnoho praktických detailů, jako je odkládací plocha integrovaná do umyvadla a vany, která je umístěna hned pod hranou objektů, praktickýprvek, který tuto kolekci vystihuje.

Můžete nám říci něco o inspiraci nebo účelu kolekce MEDA?

Kolekce MEDA, podobně jako kolekce LAUFEN PRO ve své době, vznikla s cílem vyvinout koupelnovéřešední které reprezentuje klíčové hodnoty značky LAUFEN, vyhovuje vysokým estetickým a funkčním nárokům dnešních zákazníků a je vhodné pro každé uspořádání koupelny a každý trh.

Zdroj: LAUFEN

Jaké byly největší výzvy, kterým jste čelil při návrhu a vývoji kolekce MEDA?

Celý vývoj designu MEDA probíhal během pandemie. Mnoho standardních designových procesů nebylo v té době možné realizovat stejným způsobem jako dříve. Vývoj designu je pro mě a můj tým především o komunikaci a neustálé výměně informací, pandemie tento styl práce změnila.

Jaké materiály jste pro kolekci MEDA zvolil a proč?

Keramika – základ pro novinku MEDA – je úžasný materiál pro vytváření nádherných produktů. Snadno se udržuje, je velmi robustní a odolný i při každodenním používání. Keramika je ale také organickým materiálem. Pro vytvoření přesných tvarů a těch nejjemnějších detailů je proto zapotřebí mnoho zkušeností a velkého řemeslného umu, který LAUFEN dokonale ovládá.

Zdroj: LAUFEN

Existují v kolekci Meda nějaké konkrétní designové prvky, na které jste obzvlášť pyšný?

Ptali jsme se veřejnosti, architektů i prodejců, co je nejvíce obtěžuje při každodenní rutině v koupelně. Nejčastější odpovědí byla voda kolem umyvadla. Proto jsme hledali řešení praktického okraje, který by tomuto problému zabránil. Tento designový detail se nakonec stal ikonickým prvkem kolekce a naleznete jej u všech prvků kolekce MEDA.

Jak se vyvíjela vaše spolupráce se značkou LAUFEN v průběhu času? Co činí toto partnerství úspěšným?

Čtyřiadvacet let spolupráce vytvořilo zvláštní pouto a stalo se důležitou součástí toho, čím jsem nyní jako designér já, ale i můj tým. Vnímáme vysokou hodnotu značky LAUFEN jako lídra v oboru, ale i její nadstandardní nároky na kvalitu, design a technologie. V posledních letech jsme měli štěstí, že jsme se mohli podílet a být součástí jejího úspěchu. Zároveň víme, jak dosáhnout dokonalé rovnováhy mezi funkcí, estetikou a současným designem, což znamená, že naše práce zůstává moderní po celá desetiletí.

Zdroj: LAUFEN

 Existuje něco, nějaký princip, tvary, materiály, které jsou nezbytnou součástí všech vašich návrhů? Nebo přistupujete ke každému projektu pokaždé jinak?

Každý projekt, každý zákazník i každý úkol je zcela jiný. To vyžaduje dobrý, zkušený tým odborníků, kteří systematicky daný problém zkoumají a odpovídají si na otázky, dokud nejsou všechny zcela zodpovězeny. Dnes je design více než jen formou, materiálem nebo funkčností. Design je o vyřváření nových, odlišných a zároveň pozitivních zážitků. Úkolem naší každodenní práce je jednoduše vytvářet to nejlepší pro naše zákazníky.

Jak vznikají vaše nejlepší projekty – ze spontánních nápadů nebo tvrdé práce?

Soudobá designová tvorba je ze 60 % analýzou a strategickou prací a ze 40 % skutečnou tvorbou. Můj přístup k designu je takový, že úspěšný produkt musí nejen vyhovovat příslušné značce a jejímu aktuálnímu portfoliu, ale také dokonale odpovídat příslušné cílové skupině. To vyžaduje pečlivou strategii a využívání moderních technologií včetně podpory AI.

Peter Wirz
Peter Wirz | Zdroj: LAUFEN
Laufen foto tisk kolekce MEDA foto4
Laufen foto tisk kolekce MEDA umyvadlova skrinka foto1
Laufen foto tisk kolekce MEDA foto15
Laufen foto tisk kolekce MEDA foto2
Peter Wirz

ZDROJ: PR článek společnosti LAUFEN