Trošku jiný bungalov – s přírodou přímo v obýváku
Galerie(16)

Trošku jiný bungalov – s přírodou přímo v obýváku

Na okraji českého města Dobříš, v nově plánované zástavbě, se nachází trošku jiný bungalov, než jsou ty, na které jsme z našich příměstských částí zvyklí. Na první pohled vůbec nepůsobí jako bungalov, interiér překypuje vzdušností a přímým kontaktem s přírodou. Přesto, že je jednopodlažní, poskytuje vše potřebné, a ještě i něco navíc.

Bez zbytečných dveří, chodeb a překážek

Hlavním konceptem architektů ze studia Mio architects bylo vytvořit otevřený fluidní prostor, který nebude mít žádné zbytečné dveře, chodby ani překážky. Je to jeden z příkladů, jak může dům díky dobré dispozici co nejvíce vytěžit z prostoru, i když o ten v tomto případě není nouze.

Stavba se skládá ze dvou pomyslných bloků – západní je charakteristický pravidelným tvarem a uzavřeností a jsou v něm umístěny klidné ložnice a soukromé místnosti. Naopak, ve východní části najdeme rozsáhlý obytný prostor, který se otevírá směrem do zahrady. Právě tato část domu poskytuje nejužší propojení interiéru s exteriérem a přírodou.

Foto: © Vít Černý

Příroda přímo uvnitř

Kontakt s přírodou je znásoben vytvořeným atriem a též vestavěným květináčem přímo v obytném prostoru, na který dopadá světlo ze střechy skrz velký kruhový světlík. Atmosféru dotváří fakt, že tento květináč se zrcadlí ve střešním zasklení. V interiéru nechybí ani zvukový efekt z přírody, a to šumění vody, které láká k relaxaci. Samozřejmě, příroda není jen uvnitř, zeleň a zahrada hrají velmi důležitou roli. O okolí se postaral Ateliér Partero.

Foto: © Vít Černý

Bezrámové zasklení poskytuje nerušený výhled

„Samotný objekt je materiálově rozdělen na kamenný sokl z černé břidlice a výrazný lem atiky, který je realizován formou strakaté omítky. Zasklení, které spojuje obytný prostor a zahradu, je bezrámové, takže při pohledu ven nepůsobí na velké skleněné ploše rušivě žádné masivní prvky okenních rámů. Když je však třeba vytvořit soukromí, lze použít dřevěné posuvné žaluzie, které uzavřou objekt vůči okolí,“ vysvětluje speciality stavby architektka Jana Šimánková.

Foto: © Vít Černý

V obývacím pokoji je vše oblé, dokonce i krb

Celému domu kralují přírodní materiály a není to jinak ani v případě podlahy z dubových desek, která je dominantou v celém domě. Na stěnách v obytném prostoru je stěrka v zemitě-měděném odstínu, takže vyniknou působivé interiérové dveře na celou výšku místnosti. Hlavní prostor dotváří několik zajímavých specialitek – například solitérní prvky s oblými tvary, nenajdete tu žádný roh. Dokonce i krb je řešen tímto nezvyklým, ale určitě příjemným způsobem. Závěsný krb spolu s vestavěným květináčem jsou zároveň jedinými stabilními prvky celého interiéru obývacího pokoje. Se všemi ostatními se dá hrát, vymýšlet, pracovat podle potřeby.

Foto: © Vít Černý

Bungalov Dobříš v kostce

Autoři: Jana Šimánková, Marek Šinágl, Pavel Zezula
Ateliér: Mio architects
Spolupracovníci: Jana Fischerová
Lokalita: město Dobříš, Česká republika
Datum projektu: 2014
Datum realizace: 2016
Užitná plocha: 229 m2
Zastavěná plocha: 310 m2
Plocha pozemku: 1 040 m2

Foto: © Vít Černý

Sabína Zavarská
Foto: © Vít Černý