Galerie(5)

Trochu jiný squat

Projekt SQUAT iD23 v Pařížské ulici v Praze vznikl s cílem přispívat k osvětě interiérového designu a architektury a tím zlepšovat kvalitu bydlení v České republice. V každém z pěti pater vytvořilo pět různých architektonických ateliérů pět různých bytů pro pět různých fiktivních rodin. Každý byt překvapuje jiným architektonickým rukopisem.

SQUAT v roce 2016 představil práci talentovaných českých i zahraničních designérů a dodavatelů i řadu kvalitních produktů. Mezi nimi vypínače Berker od společnosti Hager, které si pro svůj koncept „Nostalgického“ bytu zvolili Radka a Jakub Valovi z ateliéru OOOOX. Stejný výběr, co se vypínačů týče, učinila také designérka Ivanka Kowalski ve svém návrhu „Sofistikovaného“ bytu. Vybavení bytů zajišťovali i další renomovaní dodavatelé, například Stockist, Light Works, Bulb, Hager nebo Monobrand.

Imaginární obyvatelé

Ateliéru OOOOX byl svěřen byt ve druhém patře domu, pomyslnými klienty a obyvateli se stali modelka a podnikatel. Mohlo by se zdát, že zlaté ladění některých interiérových prvků, které odkazuje na prestižní adresu i životní styl páru, bude působit přehnaně nebo snad až kýčovitě, opak je však pravdou. Lehký odkaz secese v kombinaci s ostrými geometrickými tvary a surovým betonem působí vkusně a nenuceně.

Radka a Jakub Valovi z ateliéru OOOOX si pro svůj koncept zvolili vypínače Berker od společnosti Hager.
Radka a Jakub Valovi z ateliéru OOOOX si pro svůj koncept zvolili vypínače Berker od společnosti Hager.

Autoři projektu zvolili také například porcelánové otočné vypínače Berker Serie 1930 Porzellan by Rosenthal doplněné jednoduchými decentními vypínači řady Berker Q.1 a Berker Q.3 se sametovým povrchem. Koncept interiéru „Nostalgického“ bytu, jak napovídá už jeho název, vystavěli jeho autoři na vyvážené kombinaci historických a moderních prvků.

Autory interiéru jsou architekti z ateliéru OOOOX.

Autory interiéru jsou architekti z ateliéru OOOOX.

Každý rok jinde

Projekt SQUAT vznikl s cílem nabídnout intenzivní zážitek z prostoru a ukázat, že investice do profesionála se vyplatí. Návštěvníci ukázkových bytů mohou hlouběji proniknout do myšlenkových pochodů architektů a poznat výhody prostoru, jehož realizace sice stojí více peněz, zato však vydrží desetiletí. Až do konce loňského roku si návštěvníci historicky prvního SQUATu mohli zahrát na squatery a alespoň na pár hodin se do některého z bytů „nastěhovat“.

Byty mohly být využívány různými způsoby, od workshopů, přes firemní akce a komentované prohlídky až po soukromé večírky. Od nového roku začal Squat sloužit svým stálým (neimaginárním) obyvatelům. Po úspěšném pilotním ročníku by měly následovat další. Každý rok by měl vzniknout nový SQUAT, pokaždé na jiné adrese, s jinými architekty a v jiném stylu. Na ten další se můžete přijít podívat už letos na podzim.

Zlaté prvky odkazují na prestižní adresu i životní styl uživatelů bytu.

Zlaté prvky odkazují na prestižní adresu i životní styl uživatelů bytu.

SQUAT iD23

Místo: Praha
Realizace: 2016
Přehled bytů:
iD23A – Sofistikovaný – Ivanka Kowalski
iD23B – Nostalgický – OOOOX
iD23C – Hravý – Ateliér SAD
iD23D – Konzervativní – Ivana Dombková
iD23E – Nadčasový – Lenka Míková

Více informací o projektu najdete na stránkách www.squatid.cz.

PRAHA
TEXT: RED,
FOTO: DAGMAR VYHNÁLKOVÁ, DAVID RAUB

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 2/2017.