Stylový interiér pro milovníky designu
Galerie(13)

Stylový interiér pro milovníky designu

Prvorepublikový pražský byt s pěti pokoji a dvěma komorami nevyhovoval moderním nárokům na bydlení, a proto se jeho majitelé před nastěhováním rozhodli pro rekonstrukci a úpravu interiéru.

Z původního zdiva zůstaly jen nosné stěny a uvolněný interiér byl výzvou, jak skloubit různé vlivy, styly i nápady klientů do harmonického a příjemného celku, který bude působit současně a zároveň zachová atmosféru starého. Na 145 m2 je dnes obývací pokoj spojený s kuchyní, ložnice, dva dětské pokoje, dvě koupelny, dvě komory a dvě šatny.

S úpravami začala architektka Lenka Míková ze studia Edit hned za vchodovými dveřmi, kde místo jedné komory navrhla šatnu bez dveří, druhá komora pak udělala místo novému WC. Druhá, nová šatna je v ložnici a jde vlastně o vestavěnou kostku, jejíž stěna je z vnějšku současně knihovnou. Stejně tak příčka v obývacím pokoji je z jedné strany úložným prostorem s lednicí a z druhé knihovnou.


Obojí je vyrobeno na zakázku z překližky, která se stala jednotícím prvkem celého interiéru. Jsou z ní řešeny všechny nové truhlářské prvky včetně velké otevřené kuchyně a manželské postele navržené na míru, která pokračuje do okna jako parapet a lavice. Jako architektonický prvek je překližka s výraznou kresbou v různých místech laděna do rozličných barevných odstínů – v kuchyni mořená na bílo, jinde na tmavě šedo nebo zůstala v původním přírodním odstínu. Kromě neotřelého architektonického výrazu má tento materiál ještě další benefit, a tím je jeho přirozenost v případě opotřebení během užívání, což rodina s dětmi uvítala.

Hlavním motivem interiéru se byla práce s různými autentickými materiály, jejich povrchy a texturami. V bohaté kombinaci se nové přirozeně propojuje se starými původními prvky (podlahy, dveře, obklady, omítky), jež byla snaha co nejvíce zachovat.

V jídelně pro navození autentické a příjemné atmosféry zůstaly zachovány staré parkety, přestože se musely poměrně komplikovaně rozebrat, repasovat a znovu položit. Nepřehlédnutelnou velikou industriální zářivku nad jídelním stolem si majitelé sehnali z bazaru. Velká otevřená kuchyně v sobě zase nese vzpomínku na New York díky obkladu na celé zadní stěně.

Majitelé bytu sbírají vintage nábytek a designové solitéry, mají slabost pro industriální svítidla a vůbec pro přirozené materiály s různými strukturami a nedokonalostmi. Výsledkem práce architekta, který reflektoval toto jejich zaměření je interiér sice ne supermoderní, ale stylový a hlavně uživatelsky příjemný.

Architektonický návrh: studio Edit Lenka Míková
Rok: 2012
Místo: Praha
Klient: soukromý
Status: realizace

Marie Urbancová
Foto: Alexandr Dobrovodský