Renovace mezonetového bytu s připomínkou Londýna

Zdroj: Boys Play Nice

Majitelé mezonetového bytu žili několik let v Londýně. Po přesídlení na pražské Vinohrady se rozhodli pro rekonstrukci koupelen a kuchyně.

Jejich představy o designu i funkci těchto částí interiéru byly do určité míry ovlivněny právě jejich předchozím působištěm. Vypracování návrhu modernizace dvou malých koupelen a kuchyně svěřil mladý pár architektce Dagmar Štěpánové a jejímu studiu Formafatal.

Jednotlivé řešené prostory nejsou sice příliš velké, nicméně každý z nich má svou osobitou tvář. Architektka navrhla renovaci s respektem k této svébytnosti a současně všechny tři prostory také opticky provázala.

„Navrhované celky vzájemně propojují použité materiály,“ popisuje Dagmar Štěpánová, „především mosaz, která se v každé místnosti propisuje v různých detailech. Kuchyně nejvíce odkazuje ve stylizované formě na prostředí Londýna. Bílá koupelna se nese v duchu minimalismu, zatímco šedozelená miniaturní koupelna stojí svým výrazem nejblíž k industriálnímu stylu.“

Důležitá je účelnost

Všechny tři místnosti jsou samy o sobě velmi malé, jejich podlahová plocha činí dohromady 14,4 m2. Další důležitou linií renovace byla proto účelnost, efektivní využití každého centimetru plochy. Největším oříškem se v tomto směru jevil asi kuchyňský kout částečně umístěný ve výklenku. Na ploše 7,7 m2 je však vše, co je potřeba k přípravě pokrmů.

a g apartment vinohrady formafatal boysplaynice 06 1200
Polozápustná madla z mosazi na pohledových částech linky z překližky s drážkami, natřené tmavým nátěrem. | Zdroj: Boys Play Nice

Rohové skříňky jsou vybaveny karusely s velkou úložnou plochou a bezproblémovým přístupem k nádobí a náčiní, úzký prostor za sloupem slouží k sušení utěrek. Na pracovní ploše rozšířené poloostrůvkem ve tvaru písmene „L“ je dostatek místa na odkládání nádob při vaření i pro zpracování potravin. Všechny pohledové části kuchyňské linky jsou vyrobeny z překližky s vyfrézovanými drážkami, opatřené černým nebo šedým olejovým nátěrem.

V ploše pracovní desky z kompaktu se odráží keramický obklad v odstínu patinované mosazi. Z tohoto materiálu jsou také polozápustná madla a dřez na nádobí. Závěsná svítidla nad poloostrůvkem jsou z dílny Normann Copenhagen.

Dokonalá koupelna nepotřebuje prostor, ale myšlenku

Ve větší z obou koupelen se mosaz objevuje v podobě umyvadla pouze jakoby volně posazeného na skříňce z masivu. Jedno křídlo dvířek této skříňky je vyzdobeno autorskou malbou výtvarníka Aleše Poláčka. Spolu s kruhovým zrcadlem, zaseknutým do dřevěné police ze staré fošny a kovovou lampou působí tato část koupelny v kontrastu s jednolitou mozaikovou plochou jako výtvarný artefakt. Umyvadlo i zrcadlo navíc svým tvarem reagují na zvolený typ obkladu.

Nejmenší místnost, šedozelená koupelna, má podlahovou plochu pouhých 2,4 m2 a je laděna do účelného a elegantního industriálního stylu. Velmi malý prostor opticky zvětšuje zrcadlo použité jako obklad části stěny za umyvadlem, koupelna o rozměrech 1,5 × 1,6 m tak snadno získala opticky dvakrát větší proporce. Kouzlo velmi zajímavého celku tkví rovněž v neobvyklém použití obvyklých materiálů a předmětů.

Keramický obklad v odstínu patinované mosazi mezi pracovní a úložnou plochou kuchyňské linky. | Zdroj: Boys Play Nice

Od partnerů ASB

Například sprchová zástěna je z klasického drátoskla, obyčejné keramické umyvadlo je zasazeno v konstrukci ze svařených jeklových profilů. Mosaz jako propojující prvek se zde objevuje prostřednictvím sprchové vintage baterie a umyvadlového sifonu.

O studiu:
Studio Formafatal založila architektka Dagmar Štěpánová a tým studia nyní tvoří Dagmar společně s Katarínou, Janem, Ivetou, Danou, Annou, Deborou, Petrou a Lucií. Jeho činnost přesahuje hranice České republiky. „Vytváříme veřejné prostory, ve kterých se lidé cítí jako doma, a domovy šité klientům na míru. Ke všem projektům přistupujeme s důrazem na konkrétní lidské potřeby. Individuální přístup zakládáme na vzájemném porozumění s klientem, nadšení, přirozené spolupráci a jednotných koncepčních řešeních. Projekty řešíme komplexně od kreativního konceptu až po realizaci, s důrazem na detail.“

A&G byt Vinohrady

Návrh: Formafatal
Autor: Ing. arch. Dagmar Štěpánová, hlavní architekt
Umístění projektu: Praha, Česká republika
Projekt: 2015
Rok dokončení: 2015
Užitná plocha: 14,40 m2
Spolupráce: Dyzyk – výroba kuchyňské linky podle autorského návrhu architektky

 Daniela Bartošová