Malý byt s bylinkovou zahrádkou

Malý byt s bylinkovou zahrádkou

Na pařížském Montmartru, v posledním patře domu z 19. století, má svůj byt mladý módní návrhář. Před nedávnem se rozhodl tento prostor o ploše 72 m2 zrekonstruovat a volba studia SABO project z New Yorku byla rozhodně šťastná.

Výsledkem je stylový a současně funkční interiér s několika originálními prvky – vertikální bylinkovou zahradou, duhově pruhovanou podlahou a speciálním schodištěm. V portfoliu studia SABO je tento projekt pojmenován HIKE.

Stylový a současně funkční interiér

Zadání pro SABO znělo: maximalizovat stávající prostor. Proto architekti odstranili všechny nenosné stěny a umístili kuchyň, koupelnu a ložnici na stranu. Zbytek prostoru zůstal otevřený pro obývací pokoj s jídelním koutem a mezipatrem, kde je ložnice pro hosty.

Stylový a současně funkční interiér

ložnice pro hosty
Šatnu na malém prostoru nebylo možno řešit samostatnou místností, a tak jsou pro ukládaní potřeb majitele využita různá místa v bytě, včetně multifunkční stěny pod mezipatrem. Všechny tyto niky mají hladká bílá dvířka, takže splývají s bíle vymalovanými stěnami a opticky zvětšují prostor.

Asi hlavním benefitem celého řešení je multifunkční stěna, která kromě své dělicí funkce slouží také jako schodiště a úložný prostor. Její snížená výška zaručuje dostatek přirozeného i umělého osvětlení v celém prostoru. Rozmístění nábytkových skřínek a jejich materiál zajišťují denní prosvětlení i vnitřní chodbě a ložnici.

Schodiště do mezipatra s ložnicí pro hosty je tvořeno střídavě zkosenými stupni. Díky tomu tato konstrukce nezabírá mnoho prostoru a navíc na první pohled působí spíše jako výtvarný prvek, který je paralelou k vyvýšeninám Montmartru.

Schodiště do mezipatra s ložnicí pro hosty je tvořeno střídavě zkosenými stupni.


Hladké bílé plochy stěn i vybavení, které malý prostor prosvětlují a zvětšují, jsou použity také v kuchyni.
Hladké bílé plochy stěn i vybavení, které malý prostor prosvětlují a zvětšují, jsou použity také v kuchyni.

Hladké bílé plochy stěn i vybavení, které malý prostor prosvětlují a zvětšují, jsou použity také v kuchyni.
Sterilitu, která by tímto však mohla vzniknout, ruší vybudovaná vertikální zahrada pro pěstování aromatických bylin.
hlavním benefitem celého řešení je multifunkční stěna, která kromě své dělicí funkce slouží také jako schodiště a úložný prostor

Nepřehlédněte na asb-portal.cz
Jak se dá přestavět stodola na příjemné a také komfortní bydlení
Zásady pro navrhování kuchyně – materiály, trendy, povrchy
Domov plný zeleně

Optimální podmínky pro jejich růst zajišťuje umístění u okna a speciální umělé osvětlení.


Ocelová pracovní plocha s integrovaným odkapávačem byla svařena na místě tak, aby 4,5 metru dlouhý pult měl hladký povrch.

Neutrální kov kontrastuje s podlahou z 25 gumových pruhů ve 14 různých barvách. Výrazná podlaha s příčnými pruhy úzký prostor rozšiřuje a příjemně protepluje.
Duhově pruhovaná podlaha

Název projektu: HIKE
Místo: Montmartre, Paříž
Architektonické studio: SABO project
Architekti: Alex Delaunay
Plocha: 72 m2
Realizace: 2015

Marie Urbancová
Foto: SABO projekt

Komentáře