Levně bydlet v centru Prahy? Jde to!
Galerie(27)

Levně bydlet v centru Prahy? Jde to!

„Na začátku stál skromný požadavek na bydlení v centru Prahy za rozumné peníze. Samozřejmě s krásným výhledem nebo ještě lépe se zelenou zahrádkou,“ říkají autoři a majitelé bytu Vladimír a Erika Vašutovi.

To, co by většina z nás považovala za neřešitelný úkol, architekty neodradilo.

„Nehorázné ceny strašlivě zrekonstruovaných bytů, i těch vybydlených, musely vést k hledání alternativního řešení. Zhodnocení podkroví bytových domů se staly již běžným, proto i zde ceny vyletěly až na půdu. Nezbývalo nám nic jiného, než procházet garáže, bývalé obchody. Hledat vhodné nebytové prostory s makléřům skrytým potencionálem,“ vysvětlují. A jejich úsilí se vyplatilo. Našli prostor bývalé prádelny v přízemí bytového domu s vnitroblokem, původně krám drobného živnostníka, který navazoval na obytný pokoj.

Krám se proměnil na dětský pokoj s velkou prosklenou výlohou do ulice,“ popisují architekti a přiznávají inspiraci otevřenými holandskými byty.

„Pejskaři na chodnících, popeláři na cestě, to jsou největší atrakce dětí. Vzájemná interakce a pozitivní reakce procházejících byly i pro nás novou zkušeností,“ dodávají.

Střední vstupní trakt byl zbaven obrovských betonových podstavců praček a přetvořen na koupelnu, sklad a vstupní halu se šatnou. Památkový ústav nakonec svolil a parapety dvorního pokoje spolu se záchodovými okýnky byly vybourány a dřevěná terasa propojila pokoj s trávníkem.

Výsledkem je bydlení podobné tomu v rodinném domu v srdci metropole.“Tímto projektem jsme nejenom vyřešili naši bytovou situaci, ale zároveň jej bereme jako prezentaci našeho uvažování, schopnosti řešit zadání a vzniklé problémy. Prádelna se stala naším malým architektonicko-osobním manifestem,“ uzavírají majitelé bytu.

Foto: under-construction architects

Autor: under-construction architects / Vladimír Vašut, Erika Vašutová
Místo: Nové Město, Praha 2
Projekt: 2006
Realizace: 2006-2012
Užitná plocha: 67 m2 + 22 m2 terasa

Text: kk

Foto: under-construction architects