Czech Grand Design
Galerie(5)

Komody, vázy i kliky. Ceny Czech Grand Design představily letošní finalisty

Ceny Czech Grand Design za rok 2021 vstupují do finále. Trojice finalistů v kategoriích produktový design, objev roku a výrobce roku vzešly z hlasování odborných porot. Veřejnost si výběr toho nejzdařilejšího na poli designu může prohlédnout na výstavě Best of: CGD21 v Galerii České spořitelny do 10. dubna 2022.

Výrazné osobnosti produktového designu se setkají v kategorii Designér roku – Ceny Ministerstva kultury ČR. Kolekcí nábytku Nouveau odkazuje mladý designér Jiří Krejčiřík k tvorbě významného českého umělce Františka Bílka. Výsledkem jsou komody, které ilustracemi obohatila vizuální umělkyně Taja Spasskova a sochařsky pojatá knihovna a komoda. Místo ve finále patří Krejčiříkovi také za kolekci sofistikovaných svítidel Luna.

V loňském roce bylo nemožné přehlédnout projekty Jakuba Pollága, a to jak pod vlastní značkou zeitgeist.limited, pro kterou vznikl nábytek a lampa anebo jeho spolupráce se značkami PÁR, Scent Roche a Master & Master.

Trojici uzavírá designérské duo působící na scéně více než 10 let – Vrtiška & Žák, jejichž široký záběr obsáhl návrh předmětů pro běžný den jako je umyvadlo pro značku RAVAK nebo venkovní lavička mmcité. Nicméně místo ve finále jim patří také za produkt ze zcela opačného spektra, a to katamarán Independent Catamaran.

Jiří Krejčiřík
Jiří Krejčiřík | Zdroj: Jiří Krejčiřík

Vázy, sošky i kliky

Na nové tváře na poli designu každý rok upozorňuje kategorie Objev roku. Letos se bude rozhodovat mezi Františkem Jungvirtem a jeho kolekcemi váz, Monikou Martykánovou za porcelánové sošky Alegorie Covidu a do třetice duem Mikolášková & Drobná za kolekci nábytku a interiérových doplňků.

Silní hráči na trhu se představí v kategorii Výrobce roku, letos v sestavě finalistů M&T za kliky ve spolupráci s Herrmann & Coufal a JANOŠÍK OKNA–DVEŘE, zavedená dvojice Master & Master, která letos uvedla novinky od Lucie Koldové a Jakuba Pollága a naopak nová firma Space of Space za kolekci kovového nábytku a interiérových doplňků.

RAVAK
Master Master
MT Kliky
Mikolášková a Drobná

Tvorba finalistů je vystavena v Galerii České spořitelny, v ulici Rytířká 29 v Praze. Výstava Best of: CGD21 je pro veřejnost otevřena od 2. března do 10. dubna 2022 zdarma. Autory instalace výstavy jsou Monika Matějková a Ondřej Černý ze studia M+O.

Slavnostní vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií i absolutního vítěze napříč obory – Grand Designéra 2021 – proběhne po dvouleté pauze opět formou gala večera v přímém přenosu na ČT art, tentokrát v Hudebním divadle Karlín, 22. března 2022. Autory letošní trofeje jsou Grand Designéři roku 2020 Eduard Herrmann a Matěj Coufal, kteří ceně vtiskli podobu pečetidla.

red