Lexová & Smetana / kolekce sedacího nábytku Hide and Seek (Polstrin)

Finalisté Czech Grand Design 2022: Uspěl navigační systém pro Prahu i kolekce nábytku

Sedmnáctý ročník Cen Czech Grand Design zúžil nominace na trojice finalistů, kteří mají šanci získat letošní ocenění za nejlepší počin v oblasti produktového designu, módy, šperku, fotografie, grafického designu a ilustrace. Jména 24 designérů a firem vyhlásili zástupci Akademie designu České republiky v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně.

Práce finalistů představí výstava v Galerii České spořitelny od 3. března do 2. dubna 2023. Slavnostní vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií i absolutního vítěze napříč obory – Grand designéra 2022 – proběhne v pražském Centru architektury a městského plánování: CAMP 21. března 2023. Záznam z předávání cen odvysílá ČT art 27. března 2023 ve večerních hodinách, následně bude volně ke shlédnutí v iVysílání.

Finalisty Cen Czech Grand Design vybrala Akademie designu ČR, složená z 59 významných osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu. Široké nominace zúžilo hlasování odborných porot v čele s prezidenty. Vyhlášení finalistů se poprvé za 17leté působení Cen Czech Grand Design odehrálo v Brně, a to u příležitosti 150. výročí od založení brněnského Uměleckoprůmyslového muzea a otevření výstavy loňských Grand designérů – dua Vrtiška & Žák.

Sedací nábytek i navigační systém

V kategorii Designér roku – Ceně Ministerstva kultury České republiky porotu nejvíce zaujala elegantní kolekce sedacího nábytku Hide and Seek, navržená duem Lexová & Smetana pro českou firmu Polstrin, tvarově i technologicky inovativní vázy Barzoj z dílny designéra Daniela Piršče a kontinentální postel Libra, kterou designér Jan Plecháč navrhl pro českého výrobce Johann Malle.

Side2 (Tomáš Machek, Richard Jaroš) / Čitelná Praha – navigační systém pro pěší a veřejnou dopravu (Hlavní město Praha)
Side2 (Tomáš Machek, Richard Jaroš) / Čitelná Praha – navigační systém pro pěší a veřejnou dopravu (Hlavní město Praha) | Zdroj: Czech Grand Design

V kategorii Grafický designér roku se bude rozhodovat mezi projektem Machine learning: Programming Patterns, v němž umělá inteligence pod taktovkou Julie Dítětové generuje vzory,  navigačním systémem Čitelná Praha pro pěší a veřejnou dopravu hlavního města Prahy od studia Side2 a vizuálním stylem neziskové organizace Člověk v tísni z dílny studia Marvil.

Mezi finalisty ocenění Fotograf roku se umístila mladá, v Praze působící fotografka běloruského původu Iryna Drahun, Julie Hrnčířová, která hledá ve fotografii lidský dotek a Ladislav Kyllar, jehož fotografiemi prostupuje absurdita, marnost i doslovná vizualizace kultivace luxusu.

Titul Výrobce roku Cen Czech Grand Design letos může obdržet mladá firma AMPLLA pro své revoluční pojetí hasicího přístroje HUSSECHUCK a SHIELD, královéhradecký výrobce čalouněného nábytku Polstrin za již zmíněnou kolekci sedacího nábytku Hide and Seek od dua Lexová & Smetana a tradiční značka ohýbaného nábytku TON s kolekcí 822 od švédského studia Claesson Koivisto Rune.

Roman Kekel & Danny Nhat - SCAPE
Roman Kekel & Danny Nhat – SCAPE | Zdroj: Julie Hrnčířová

Finalisty přiblíží výstava polaroidů

V kategorii Objev roku, jejíž cílem je upozornit na čerstvé nápady, nová designérská uskupení i mladé talenty, letos debutují designérka Alena Konečná s fototerapeutickým svítidlem Hledání světla, návrhář Tomáš Němec s módními kolekcemi FW22 Thanks God I’m an Atheist a SS23 The Lady of the Lines a designér Johan Pertl se sérií objektů Monumentality a stolky Utopia.

Jednadvacet polaroidů, trojice 3D skenů převedených do plochy a jedno video – unikátní představení 24 nejúspěšnějších designérů a firem nabídne výstava finalistů Cen Czech Grand Design 2022 v Galerii České spořitelny, jejíž autorem je loňský laureát ceny Fotograf roku 2021, Vojtěch Veškrna. Výstava je přístupná veřejnosti zdarma, a to od 3. března do 2. dubna 2023, denně od 10 do 17 hodin.

Vítěze se dozvíme v rámci galavečera, který se uskuteční 21. března 2023 v pražském Centru architektury a městského plánování: CAMP. Záznam z předávání cen odvysílá ČT art 27. března 2023 a následně bude volně ke shlédnutí v iVysílání.

Ceny Czech Grand Design 2022 – Finalisté (abecedně)

DESIGNÉR ROKU

 • Lexová & Smetana / kolekce sedacího nábytku Hide and Seek (Polstrin)
 • Daniel Piršč / limitovaná kolekce váz Barzoj
 • Jan Plecháč / postel Libra (Johann Malle)

GRAFICKÝ DESIGNÉR ROKU

 • Julie Dítětová / AI generované vzory – Machine learning: Programming Patterns
 • Side2 (Tomáš Machek, Richard Jaroš) / Čitelná Praha – navigační systém pro pěší a veřejnou dopravu (Hlavní město Praha)
 • Studio Marvil (Olga Benešová, Jiří Karásek, Tereza Saitzová, Vojtěch Vavřín, Pavel Zelenka) / vizuální styl pro neziskovou organizaci Člověk v tísni

FOTOGRAF ROKU

 • Iryna Drahun / fotografie pro Sing Sing Soundsystem, The Melancholy of Marissa Cooper, film The Mácha a Julii Béna
 • Julie Hrnčířová / portréty Amelie Siba pro časopis Full Moon, fotografie pro módní návrháře Lisu Billander a Tekla Lou, fotografie veřejné sochy SCAPE pro architekty Roman Kekel & Danny Nhat
 • Ladislav Kyllar / portréty Sky Ferreira pro časopis Interview a Sadie Coles pro Modern Matter, kampaň Acne Studios – Repurposed a editorial Wet Towels Left On The Floor proReplica Man

VÝROBCE ROKU

 • AMPLLA / hasicí přístroje HUSSECHUCK a SHIELD (Přemysl Kokeš, David Rosinai, Zuzana Ambrožová)
 • Polstrin / kolekce sedacího nábytku Hide and Seek (Lexová & Smetana)
 • TON / kolekce sedacího nábytku 822 (Claesson Koivisto Rune)

OBJEV ROKU

 • Alena Konečná / Hledání světla – fototerapeutické svítidlo
 • Tomáš Němec / kolekce FW22 Thanks God I’m an Atheist a SS23 The Lady of the Lines
 • Johan Pertl / série objektů Monumentality a stolky Utopia
red