Horská chata v alpském stylu

Partneři sekce:

Morzine ve francouzském departementu Horní Savojsko v regionu Auvergne-Rhône-Alpes je jedním ze 14 středisek velké lyžařské oblasti Portes du Soleil na francouzsko–švýcarské hranici. I přes velký počet horských chat, hotelů a dalších zařízení pro milovníky zimních sportů si vesnice zachovává kouzlo autentické horské oblasti a také proto patří k oblíbeným destinacím. Jedním z lyžařských ubytovacích zařízení je Chalet Sapphire, chata, která poskytuje nejen veškeré služby, ale jde i o velmi zajímavou stavbu.

Kouzlo horských chat

Pohodlná horská chata, zasazená do svahu s nádherným výhledem na Morzine, poskytuje klientům ubytování, dobré jídlo, možnosti relaxace nejen v zimě, ale po celý rok. Více než dva tisíce metrů čtverečních soukromých pozemků zajišťuje soukromí, ovšem v opačném případě je možné krátkou procházkou dojít do Morzine a navštívit restauraci či jednu z kaváren, využít kluziště a podobně.

Moderní dřevostavba působí v krajině svěže
Ubytovat se zde může až 16 návštěvníků pro něž je k dispozici společný obývací pokoj
Chata je také vybavena rozsáhlým lázeňským a wellness centrem
K dispozici je krytý bazén s výhledem na údolí Morzine
Komfortní koupelna
Kouzelná ložnice
Pohodlná horská chata zasazená do svahu s nádherným výhledem na Morzine
Přilehlá koupelna u ložnice

V teplých letních večerech je možné posedět na venkovní terase a na dalších místech kolem chaty, grilovat, případně relaxovat ve vířivce a podobně.

Dřevo a sklo citlivě zkombinované v jednom celku

Již v návrhu stavby bylo počítáno s tím, že chata bude, na rozdíl od ostatních lyžařských soukromých objektů, pronajímána. A z tohoto důvodu byly kladeny již v návrhu větší nároky na dispozice, které zajistí klid, soukromí a pohodlí návštěvníků. Od prvopočátku byli u zrodu návrhu architekt Hervé Marullaz spolu s designerským studiem Shep&Kyles Interior Architects.

Vnějším habitem Sapphire objekt nijak nevybočuje z místně obvyklých staveb. Moderní dřevostavba působí v krajině svěže a díky velkorysému prosklení také vzdušně. Veškeré vybavení v exteriéru je navrženo v maximální míře tak, aby nevyčnívalo či nepůsobilo rušivě.

V interiéru je s výhodou kombinováno dřevo výrazně vykreslené textury s omítkami v pastelových i sytějších barvách, akcentem je citlivě použitý beton či kámen. Prostory odlehčí a provzdušní skleněná zábradlí, designová svítidla osvětlují jak celé místnosti, tak pouze určité zóny – jídelní stůl či posezení, a rovněž výtvarně modelují prostor a vytvářejí jeho atmosféru.

V sousedství hlavního obývacího prostoru je jídelna jíž dominuje velký ručně vyráběný balijský teakový stůl

S výhodou je osvětlení instalováno v přiznaných krovech k projasnění podkrovního střešního prostoru. Současně tak zútulňují interiér jako celek. Sklo ve formě úzkých desek tvoří i zábradlí schodiště a v kombinaci se zavěšenými bodovými světly prostor zajímavě rytmizují a modelují.

Komfort s ohleduplností k přírodě

Chalet Sapphire je navržen tak, aby bylo možné trávit čas s rodinou nebo přáteli. Ubytovat se zde může až 16 návštěvníků, pro něž je k dispozici společný obývací pokoj, vybavený pohodlnými pohovkami, křesly a sezení pro případný větší počet návštěvníků zajistí variabilní dekorativní taburety.

V sousedství hlavního obývacího prostoru je jídelna, jíž dominuje velký ručně vyráběný balijský teakový stůl. Tato místnost nabízí také nádherný výhled na Pointe de Nyon, jeden ze slavných vrcholů Morzine. Chata disponuje dvěma luxusními apartmány otevřenými do krovu, s krásnými výhledy, komfortní koupelnou a velkým balkónem. Nicméně každý z pokojů má svůj osobitý rys – například šatnu nebo volně stojící vanu, terasu s krbem, venkovní sudovou saunu a podobně.

Prostor zatepluje množství textilií – polštáře kožešiny deky..
Prostor zatepluje množství textilií – polštáře kožešiny deky.. |

V interiéru je propojeno vybavení kvalitní nejen materiály, ale i zpracováním, jež vtiskuje celku útulné kouzlo se současným uměním bez okázalosti. Záměrem bylo maximální využití místních architektonických stylů a materiálů tak, aby Chalet Sapphire odpovídal prostředí, kde stojí, a zároveň nabízel veškeré vybavení, které se očekává ve špičkové horské chatě.

V maximální míře byly použity regionální vysokohorské materiály (regenerovaná borovice, místní břidlice), které se designéři rozhodli doplnit nábytkem z dílny Toma Raffielda, vyrobeným z parou ohýbaného dřeva. Jeho ladné a dekorativní tvary, inspirativní vzory, přírodní materiály a výjimečné řemeslné zpracování se staly určujícími pro celkové vybavení chaty.

Prostor zatepluje množství textilií – polštáře, kožešiny, deky, v ložnicích zaujmou doplňky ze silného úpletu. Výraznou dekorativní funkci mají i dřevěné konferenční a noční stolky, které si záměrně ponechávají vzhled rostlých částí dřeva, z něhož byly vyrobeny.

Chata je také vybavena rozsáhlým lázeňským a wellness centrem
Chata je také vybavena rozsáhlým lázeňským a wellness centrem |

Chata je také vybavena rozsáhlým lázeňským a wellness centrem, k dispozici je krytý bazén s výhledem na údolí Morzine a soutěskou pod ní, zájemci mohou vyzkoušet ham mam, ledovou komoru, dopřát si další masáže a kosmetické procedury, saunu či posilovnu.

Text: Daniela Bartošová
Foto: sharpography.co.uk, shepandkyles.com