Koupelna

High-tech v koupelnách: Technologie posilují udržitelnost designu

Nové technologie pomalu ale jistě mění zažitá schémata. Týká se to také stavebnictví a interiérového designu. Zákazníci jsou čím dál náročnější a také uvědomělejší. Vedle designu proto stále více kladou důraz na udržitelnost. Designové prvky už proto nejsou jen chvilkovým „výstřelkem“, ale musí splňovat i nároky na dlouhodobé používání.

LuxclearTM Protect: Udržitelný design v koupelnách

Jedním z nových příkladů udržitelného designu je zcela nový typ skla LuxclearTM Protect určeného především pro sprchové kouty a zástěny.

„LuxclearTM Protect je čiré sklo, které zdánlivě vypadá jako standardní. Na jedné ze stran je však průmyslovým způsobem nanesený neviditelný pyrolytický povlak, který byl speciálně navržen pro sprchové kouty nebo zástěny,“ vysvětluje Klára Soukupová ze společnosti AGC.

Technologie LuxclearTM Protect sklo proti korozi chrání díky neviditelnému ochrannému povlaku průmyslově nanášenému na povrch
Technologie LuxclearTM Protect sklo proti korozi chrání díky neviditelnému ochrannému povlaku průmyslově nanášenému na povrch | Source: © AGC Glass Europe

High-tech ve službách designu

Permanentní povlak chrání povrch skla a významně zpomaluje proces stárnutí způsobený pravidelným a dlouhodobým stykem s vodou. Na skle se tak nevytváří bělavá usazenina známá u standardně používaných typů skel, které jsou po kratší době jakoby zamlžené a matné.

„Díky průmyslovému nanášení přilne neviditelný povlak ke sklu a trvale utěsní jeho povrch. To není možné dosáhnout u standardních typů skel, kde se ochrana nanáší až dodatečně. LuxclearTM Protect také nevyžaduje žádné speciální čištění či zpracování,“ upozorňuje Klára Soukupová. Neviditelný povlak přitom nijak nemění chemické vlastnosti skla, které ovlivňují světelnou prostupnost, reflexi nebo zbarvení.

10 let záruky a variabilita opracování

Díky důkladným testům v klimatické komoře, které potvrdily stabilní vlastnosti i vzhled skla LuxclearTM Protect, poskytuje AGC na tento výrobek záruku 10 let. Sklo má totiž nejen výbornou chemickou odolnost, ale velmi dobře se také zpracovává.

„Je možné jej rovně nebo kruhově řezat. Dá se také brousit, je možné do něj vrtat či v něm vyřezávat. Lze ho také tepelně tvrdit, vrstvit nebo oboustranně potisknout,“ doplňuje odborník z AGC. Sklo LuxclearTM Protect je dostupné v tloušťkách 6 a 8 milimetrů a rozměrech 600 x 321 cm, 225 x 321 cm a 255 x 321 cm na skle Planibel Clearlite.

Sprchové sklo: Luxclear Protect. Skleněný obklad: Lakované sklo Lacobel.
Sprchové sklo: Luxclear Protect. Skleněný obklad: Lakované sklo Lacobel. | Source: © AGC Glass Europe
Víte, proč sklo koroduje?
Sklo se vyrábí z písku, který obsahuje velké množství sodíku. Voda při styku se sodíkem reaguje a postupně poškozuje jeho povrch. Sklo koroduje a získává bělavý vzhled, který nelze odstranit. Technologie LuxclearTM Protect sklo proti korozi chrání díky neviditelnému ochrannému povlaku průmyslově nanášenému na povrch.

ZDROJ: PR článek společnosti AGC