HALLA představila své novinky na Světle v architektuře

HALLA představila své novinky na Světle v architektuře

V pražské výstavní síni Mánes proběhl v dubnu čtvrtý ročník specializované výstavy svítidel, designu a příslušenství Světlo v architektuře. Společnost HALLA jakožto přední český výrobce designových svítidel technického rázu nemohla na akci chybět. Představila zde své novinky v oblasti svítidel, technologií i nástrojů pro architekty.

V soutěži Czech Architecture Week a časopisu Světlo HALLA získala hned dvě ceny. Cenu za nejlepší svítidlo – pro svítidlo SANT a Čestné uznání za expozici. O její návrh se postaral slovenský designér Matúš Opálka, autor svítidel INDI, která byla na akci rovněž vystavena. Spolu se svítidly SANT na nich HALLA prezentovala možnosti stmívání a nastavování teplot chromatičnosti. Od technologií dálkového ovládání se HALLA vrátila k tomu nejjednoduššímu – k jedinému tlačítkovému spínači za pár korun, kterým si uživatel může plynule nastavit teplotu i intenzitu světla.
 SANT – natavování teploty chromatičnosti
SANT – natavování teploty chromatičnosti

SANT

Svítidlo SANT od nizozemského designéra Rob van Beeka neuspělo pouze v soutěži pořádané na Světle v architektuře, ale získalo také řadu prestižních mezinárodních cen – vedle Red Dot Award například German Design Award 2015 Special Mention a  umístění na shortlistu Lighting Design Awards 2015. Hliníkové tělo svítidla vyniká jednoduchostí a funkčností. Jeho minimalistická konstrukce je opatřena opálovým difusorem a stmívatelnými LED zdroji, které umožnují měnit teplotu chromatičnosti dle potřeby.

INDI

Oceněním Red Dot Award se pyšní také rodina svítidel INDI. Jejich základem je hliníkový profil, osazený LED boardy s vysokým výkonem. Svítidla mohou být samostatná v různých délkách, spojovaná do linií či různých tvarů. Po zakružení profilu je možné vytvořit i velká kruhová svítidla. INDI využívá především příjemné měkké odrazové světlo, jehož intenzitu je možné si upravit podle aktuální nálady. Jako odrazovou plochu využívá stěnu, tím pádem světlo člověka neoslňuje. Zajímavou variantou jsou svítidla INDI+, která jsou obohacená o drážku, do níž je možné vložit různé háčky a poličky. Tím se rozšiřují možnosti použití svítidel pro dokreslení atmosféry v předsíních, koupelnách (splňuje normu IP44), či ložnicích.

INDI+
INDI+

Nová svítidla podle studentských návrhů

Letošní jaro HALLA uvedla na trh tři nová designová svítidla, STEP, DRAMI a OVILI, jejichž návrhy pocházejí od studentů ateliéru průmyslového designu na VŠUP, vedeného Ivanem Dlabačem. Všechna tato svítidla spojuje hliníkový profil s opálovým difuzorem a osazení LED zdroji, díky kterým svítidla dosahují vynikajících světelných parametrů.

STEPDRAMIOVILI
STEPDRAMIOVILI

BIM objekty svítidel HALLA

HALLA udělala také významný krok pro ulehčení práce architektů a projektantů. Zdarma ke stažení nabízí BIM objekty svých svítidel pro Revit a ArchiCAD. Zájemci se s fungováním těchto programů mohli seznámit přímo na Světle v architektuře. Projektování budov s využitím BIM (Building Information Modeling) se postupně stává standardem a HALLA jako první výrobce svítidel v České republice nabízí více než 3500 BIM objektů, které oproti 3D modelům zahrnují i další vlastnosti reálného objektu. Obsahují veškeré potřebné parametry pro projektování a lze je jednoduše stáhnout přímo na webu společnosti.

ZDROJ: PR článek společnosti HALLA, a.s.