Černý čajový dům propojuje les a zamyšlenou zahradu
Galerie(12)

Černý čajový dům propojuje les a zamyšlenou zahradu

Partneři sekce:

Půvabná příroda Lužických hor je jako stvořená k odpočinku – a také k tvorbě výjimečné architektury. V tomto případě čajového domu, který se odráží v zahradním jezírku.

Čajový dům – dílo architektonického ateliéru A1 ARCHITECTS – má převážně černou barvu, protože jeho výraznou stavební součástí jsou opálené modřínové fošny. Vžilo se pro něj proto pojmenování Černý čajový dům. Zve k posezení u čaje v přírodě a přece pod střechou, ve variabilně otevřeném či uzavřeném interiéru.

Černý čajový dům
Dům dominuje okraji velké zahrady navazující na borový les. Všechno je v něm na první pohled dokonale promyšlené – návaznost na okolí s vodní plochou, působivé výhledy do zahrady i lesa. Hladina se ideálně pozoruje z prostorné modřínové verandy.

Černý čajový dům
Čajový dům stojí na modřínových fošnách nad okolním mírně svažitým terénem.Vchod do domu lemuje kontrastní materiály: jemný písek, vysoké trávy a dva druhy velkých kamenů: oblé světlé balvany a ploché tmavé nášlapné desky.

Černý čajový dům

Variabilní prostor domu

Vnitřní prostor domu je možné uzavřít několika posuvnými dveřmi. Dá se tedy pobývat v intimnějším uzavřeném prostoru, nebo otevřít – a nechat do domu ze tří světových stran vstoupit přírodu. Při zavřených stěnách se zase lépe vychutná hra světla v prostoru: sluneční paprsky sem přicházejí shora, ve zlatém tubusu střešního světlíku vytvářejí efektní světelnou hru.

Černý čajový dům
Nápadným prvkem interiéru domu je jeho jehlanovitý podhled, jehož geometrie je vytvořena propletenými sisalovými provázky. Nahoře podhled přechází ve vyšší svrchní kužel.Odtamtud prochází celým prostorem až k podlaze provaz, na který se věší čajník. Uprostřed podlahy z modřínových fošen je ve sníženém čtvercovém prostoru ohniště.

Černý čajový dům

Černý čajový dům
Co je to tokonoma?

To, co okamžitě po vstupu do Černého čajového domu zaujme, je hliněná stěna. Hlína doplňuje dřevo, oblost stěny kontrastuje s rovnými modřínovými fošnami a navazuje na oblý strop. Stěna je navíc ozvláštněna vsazením tří bambusových stvolů – váz na květiny. Takovému místu na květiny se říká „tokonoma“. Bambusové vázy procházejí stěnou na druhou stranu, do zvenku přístupného prostoru využívaného na ukládání čajového náčiní a dalších věcí – a také k výměně vody.

Černý čajový dům

Střecha osazená zelení dotváří dojem

Celkové spojení domu s okolní přírodou je navíc zdůrazněno ještě pojetím střechy: ta byla vytvořena jako zelená – pokrývají ji vhodné vyšší traviny a sukulenty, jejichž květy dodávají střeše a potažmo celému domu střídmou a decentní barevnost.

Černý čajový dům

Text: Alena Gembalová
foto David Maštálka

Další zajímavé články od A1 Architects
OBCHOD S ČAJEM – NOVÝ ZÁŽITEK VYCHUTNÁVÁNÍ ČAJE
REKONSTRUKCE DOMU OD ZÁKLADŮ