Rozhledna na vysoké peci

Rozhledna na vysoké peci

Na prvního máje se v Ostravě otevře originální rozhledna. Dílo Ing. arch. Josefa Pleskota je umístěno v památkové zóně Dolní Vítkovice, na vysoké peci č. 1. Ta byla spuštěna v roce 1911 a poslední surové železo zde bylo taveno v roce 1998.

Samotná pec, vysoká zhruba 67 m, byla pro veřejnost zpřístupněna před třemi roky a nyní se dokončuje její nástavba.
Filosofie návrhu spočívá v zachování principu válce, který je zavěšen na táhlech. Do servisní kostry vysoké pece (11 x 11 m) byl zavěšen válec o průměru 9 m. Pevné jádro nástavby tvoří ocelové souskruží, které kopíruje osu bývalé vysoké pece a její rámovou kostru.

Pohled z výstupní plošiny na skleněný válec a chodník

Vytvořené ocelové jádro bude využito pro vertikální dopravu osob z nástupní plochy (ve výšce +55,825 m) do prostoru kavárny (výška +62,325 m), klubu (výška +66,225 m) až ke střešní vyhlídkové terase (výška +71,425 m). Opláštění těchto prostorů je zhotoveno ze skla, které umožní všem návštěvníkům volný výhled.

Nová rozhledna

Pro milovníky mírného adrenalinu je určen chodník okolo proskleného válce nástavby s rampou z 19-hranného polygonu, který stoupá až k vrcholu vyhlídky. Jeho podlaha je tvořena ocelovými rošty, takže umožní i pohled do nitra vysoké pece.

Zavěšení tubusu na konstrukci pece

Hlavním benefitem ale budou výhledy do okolí, a to panoramatický výhled na celou Ostravu, Beskydy na straně jedné a Jeseníky na straně druhé. Měřením bylo potvrzeno, že na nové rozhledně se návštěvník ocitá na geografickém vrcholu Ostravy. Vyhlídková věž ostravské radnice má sice konstrukční výšku vyšší než rozhledna na vysoké peci, ale protože je umístěna těsně nad hladinou řeky Ostravice, nedosahuje geografickou výšku nové vyhlídky.

Nepřehlédněte na asb-portal.cz
Vymazlená dřevostavba: Dům, který se s vámi může stěhovat
Rekonstrukce staré stodoly svépomocí
Mohou být severské interiéry útulné?

Vyhlídková terasa na úrovni +71,425

Rampa z 19-hranného polygonu

Marie Urbancová
Foto: (ap)