Protest proti demolici Transgas
Galerie(2)

Protest proti demolici Transgas

Partneři sekce:

Ministr kultury Daniel Herman odebral památkovou ochranu jedné z nejvýznamnějších brutalistních
staveb v České republice. Unikátnímu objektu Transgas tak hrozí demolice. Odborníci bijí na poplach a vyzývají veřejnost k účasti na demonstraci SOS Transgas. Věří, že tlak veřejnosti ještě může objekt zachránit před zkázou.

KDY: Pondělí 4. prosince 2017 v 17.30 hod.
KDE: Rubešova ulice (u schodiště komplexu)

Dosluhující ministr kultury Daniel Herman v polovině listopadu zrušil přezkumné řízení a odebral tím tak Transgasu památkovou ochranu. Developerovi, firmě HB Reavis patřící slovenskému miliardáři Ivanu Chrenkovi, nyní téměř nic nebrání ceněný architektonický komplex srovnat se zemí. Budova Transgasu patří k nejkvalitnějším tuzemským stavbám ve stylu high-tech a brutalismu. Jedná se o invenční a mimořádný objekt, který patří k tomu nejlepšímu, co v 60. a 70. letech v Československu vzniklo.

Protest začne u schodiště komplexu v Rubešově ulici a bude pokračovat na Václavské náměstí k místu bývalého Kozákova domu v Opletalově ulici, jehož kontroverzní demolici také povolila administrativa ministra Hermana. Protest tak upozorní nejen na chystané bourání Transgasu, ale také na systémový problém památkové péče, která dlouhodobě podléhá tlakům politiků a neodborných úředníků. U části odborné veřejnosti opakovaně vyvolává dojem, že nejedná v zájmu města, občanů a ochrany unikátních staveb, ale pouze sleduje zájmy developerů.

Protestu se zúčastní přední osobnosti české kulturní scény. Vystoupí historici umění Jindřich Vybíral, Milena Bartlová a Marie Klimešová, sochař Pavel Karous, kurátorka a teoretička Radomíra Sedláková nebo zakladatel iniciativy Prázdné domy Petr Zeman. Akci podporují Vladimír 518, Adam Gebrian a řada dalších. Na místo také dorazí oba poslední žijící autoři Transgasu – architekti Václav Aulický a Jan Fišer. V programu bude také performance a videomapping. Akci zaštiťují iniciativy Prázdné domy, Architektura 489, Spolek za estetiku veřejného prostoru a další.

Fb událost akce najdete ZDE