Městské bydlení u sadu
Galerie(5)

Městské bydlení u sadu

V blízkosti centra města Ostravy vyroste nový bytový dům s šedou fasádou kontrastující se dřevěnými prvky. Vznikne tak příjemné bydlení v jednoduché moderní stavbě, citlivě zasazené do okolní cihlové zástavby v sousedství městských sadů. Autorem projektu je Daniel Labuzík z ostravského architektonického studia Kohl architekti.

Ostrava se v poslední době dynamicky rozvíjí: buduje se nová dopravní infrastruktura, kultivuje se životní prostředí, město je významným dopravním uzlem s hustou sítí městské hromadné dopravy, pěti železničními stanicemi a mezinárodním letištěm Mošnov. Ostrava a její okolí se tak postupně stává atraktivní oblastí pro developery.

Vedle projektu Nová Karolina zde bylo postaveno několik dalších velkých i menších projektů včetně bytových domů. Růst bytové výstavby reagoval na sílící poptávku po bydlení v regionu a následný růst cen rezidenčních nemovitostí. Tento boom vzhledem k bankovní krizi ustává, nicméně stále vznikají kvalitní projekty slibující moderní bydlení, o něž zájem neutuchá.

Jedním z takových projektů je dům Vítězná, který vyroste ve stejnojmenné ulici poblíž Komenského sadů v centru Ostravy. Vítězná poskytne velice kvalitní bydlení v rezidenční čtvrti pro ty, kteří hledají bydlení v klidu a zeleni, ale přesto v těsné blízkosti centra města Ostravy s dobrým dopravním spojením.

Rovnoměrně rozptýlený chaos
Umístění domu na pozemku přiléhajícímu k Vítězné ulici bylo do značné míry ovlivněno stávajícími garážemi, které je nutné zachovat. Objekt je navržen jako čtyřpodlažní s pátým ustupujícím střešním patrem a polozapuštěným suterénem s garážovým stáním. Dům výškově navazuje na okolní domy blokové zástavby a vyplňuje stávající proluku. Fasádu tvoří obkladové panely šedé barvy, které kontrastují s dřevěnými zapuštěnými rizality kolem oken, mělkými, dřevem obloženými balkony a francouzskými okny.

Jak říká architekt Daniel Labuzík: „Fasáda je pojata výtvarnou formou jako rovnoměrně rozptýlený chaos okenních ­otvorů a spárořezu ­obkladových panelů v kombinaci s dřevěnými rizality.“ Podstavec budovy je proveden z kamenného páskového ­obkladu.

Součástí stavby jsou také úpravy ploch kolem bytového domu. Kolem travnatých ploch jsou navrženy nízké opěrné zídky z důvodu svažitosti ­terénu.

Investorem projektu je Greater Europe Real Estate spolu s developerem Sting development. V současné době je vydáno územní rozhodnutí, začátek stavby je plánován na druhé pololetí roku 2009, dokončení a kolaudace se plánují na jaro 2011.

-kak-
Vizualizace: Kohl architekti

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.