Bytový dům v zeleni
Galerie(13)

Bytový dům v zeleni

Bytový dům v pasivním energetickém standardu vyrostl na pomezí vilové čtvrti a panelové zástavby v pražských Strašnicích. V jeho pěti podlažích je šestnáct nadstandardních bytů s předzahrádkami, terasami nebo balkony.

Novostavba bytového domu Vila Na Výsluní vznikla na oploceném pozemku, který se uvolnil po demolici staré budovy. Výhodou tohoto bydlení je tedy původní zahrada, která je nyní rozdělená na zahrádky náležející přízemním bytům. Bytový dům vytváří svou hmotou i měřítkem přechodový prvek mezi starší vilovou čtvrtí a blokovou zástavbou panelových domů. Od sousedních staveb je dostatečně oddělen vysokými stromy a další zelení. Nové oplocení z pohledového betonu se střídá s výplněmi z modřínového dřeva v ocelovém rámu.

Důraz na preciznost a detail

Západní fasáda domu je rozčleněna na dvě části tím, jak je třípodlažní hmota domu na západní fasádě výrazně zapuštěna. Kompaktní hmota domu je odlehčená výraznými konzolami velkých balkónů. Čtvrté a páté nadzemní podlaží je řešeno jako ustupující. V interiéru vyniká půvabné propracované bílé „krajkové“ zábradlí schodiště.

Pasivní dům

Bytový dům je navržen v pasivním energetickém standardu s ohledem na nízké provozní náklady a kvalitní vnitřní prostředí. Stavební konstrukce jsou nadstandardně zateplené;  dřevěná okna mají izolační trojskla a zastínění pomocí horizontálních předokenních žaluzií. Všechny byty jsou vybaveny centrálním systémem nuceného větrání s rekuperací tepla.

Zajímavý barevný vstup do domu

Vstup do domu a vjezd do dvou podlaží podzemního parkingu jsou situovány v jihovýchodním rohu pozemku. Vchod nápadný svou výraznou barevností s červeným akcentem je navíc zvýrazněn ustoupením jihovýchodního rohu a podepřením tenkými sloupy. Zpevněné plochy vjezdu a vstupu do domu jsou dlážděny kamennou dlažbou.

Různé typy bytů

Hlavní obytné místnosti všech bytů jsou orientovány na jih a na západ. V prvním až třetím podlaží jsou 4 byty (3+kk, 2+kk, 4+kk). V každém z horních dvou podlaží se nacházejí dva větší byty kategorie 4+kk. Na stropní konstrukci podzemní garáže vznikly terasy bytů v prvním podlaží; na ně navazují předzahrádky. Byty ve 2.,3. a 5. podlaží mají balkony nebo terasy přístupné z obývacího pokoje, zatímco k bytům ve 4. podlaží patří prostorné střešní terasy.

Barvy exteriéru

Hlavní část fasády je zhotovena ze světlé omítky, kterou doplňují tmavé meziokenní panely z hladké omítky. Dále byly použity kompaktní fasádní desky dvou barev: vstup do domu je zvýrazněn obkladem z kompaktních desek v červené barvě, dvě ustupující horní podlaží jsou obložena obkladem z šedých kompaktních desek. Výplně zábradlí lodžií a balkónů doplňují barevnost fasády jemnými namodralými tóny bezpečnostního skla. S převážně světlou fasádou kontrastují tmavé rámy dřevěných oken.

BYTOVÝ DŮM „VILA NA VÝSLUNÍ“

Adresa: ul. Na Výsluní 43, Praha 10
Autoři: Ing. arch. Luděk Podlipný, Ing. Martin Sladký, Podlipný Sladký architekti s.r.o.
Spolupráce: Ing. arch. Aleš Janoušek, Ing. Jiří Pekárek, Ing. arch. Kamila Loupancová
Investor: JRD s.r.o.
Generální dodavatel: P.B.P. SA
Termín dokončení: srpen 2014

Alena Gembalová
Foto: Ester Havlová