Nafouknutí nájemního domu v Paříži

Nafouknutí nájemního domu v Paříži

Co se starými paneláky? Srovnat je se zemí je příliš nákladné, tak je radši úzkostlivě oblepujeme polystyrenem a malujeme je všemi barvami duhy. K tomu je dokonale utěsníme plastovými okny a paneláky nám tak pomalu vyhnívají zevnitř. Jde to ale i jinak, líp. V Paříži to na věžáku z šedesátých let ukázali architekti Druot, Lacaton a Vassal a za svůj projekt obdrželi prestižní ocenění Designs of The Year 2013, které uděluje Design Museum v Londýně.

Budova Bois-le-Prêtre stojí u obchvatu Paříže už od začátku šedesátých let. Šestnácti podlažní nájemní dům měl být srovnán se zemí, stejně jako mnoho podobných modernistických výškových budov. Byl odsuzován jako anonymní a izolující krabice, která vzhledem ke skladbě svých obyvatel představovala jen samé problémy a nepokoje. Na základě protestů rostoucího počtu architektů proti bourání těchto domů a jejich výzkumu, který dokazuje, že jejich renovací lze oproti nové výstavbě ušetřit velké náklady, se město rozhodlo vypsat v roce 2005 soutěž na přestavbu a zlepšení podmínek k bydlení v tomto domě. Vyhráli architekti Frédéric Druot, Anne Lacaton a Jean-Philippe Vassal, kteří svůj projekt vytvářeli na základě důkladných rozhovorů s místními obyvateli.

Obyvatelé toužili především po zvětšení plochy bytů a zároveň po větším množství denního světla. Architekti se rozhodli rozšířit budovu o zcela novou vnější konstrukci. Vytvořili skleněnou skořápku s balkóny, která obaluje celou budovu, rozbíjí jednotvárnost její fasády, izoluje a významným způsobem rozšiřuje plochu jednotlivých bytů. Jedná se o samonosnou konstrukci z prefabrikovaných dílů, přičemž původní fasáda byla vybourána a nahrazena prosklenými stěnami, aby bylo zajištěno větší prosvětlení bytů a zároveň i výhled na Paříž. Při stavbě měli nájemníci k dispozici osm náhradních apartmánů, do kterých se během prací na jejich bytě mohli přechodně nastěhovat. Svým projektem vnesli Druot,Lacaton a Vassal nový vítr do problematiky starých bytových domů, která se zdaleka netýká jen Paříže.

TOUR BOIS-LE-PRÊTRE
architekt: Fredéric Duot, Lacaton &Vassal
klient: Město Paříž
realizace: Francie, 2012

Veronika Benešová
zdroj a foto: www.designsoftheyear.com

RubrikyBytové domy