Objem veřejných stavebních zakázek letos vzrostl o třetinu

Objem veřejných stavebních zakázek letos vzrostl o třetinu

Stavební firmy získaly během tří čtvrtletí od veřejné správy zakázky za 109,77 miliardy korun, což je meziročně o 32,8 procenta více. Vyplývá to z analýzy inženýrské a poradenské společnosti ÚRS Praha.

Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby, tedy hlavně na budovy, vzrostla meziročně o deset procent na 28 miliard korun. Objem zakázek na inženýrské stavby také stoupl, a to o 42,9 procenta na 81,725 miliardy korun.
    
Čísla ovlivnila novela zákona o veřejných zakázkách platná od letošního ledna. Ta zvýšila limit pro zveřejňování podlimitních stavebních zakázek z původních tří milionů bez DPH na dvojnásobek. „Meziroční růst počtu a hodnoty zadaných zakázek v letošním lednu až září by byl (při očištění o tento vliv) ještě vyšší,“ upozornil ředitel pro inženýrskou činnost ÚRS Zdeněk Kunc.
    
Veřejnou zakázku na stavební práce získalo 1427 společností. Největší objem získala Skanska, která vyhrála 69 tendrů za 4,85 miliardy korun. Z dalších 736 milionů korun bude mít podíl díky sdružení s jinými firmami.
    
Hodnota zakázek zadaných vládním sektorem vzrostla meziročně o 21,6 procenta na 44,77 miliardy korun. Města a obce zadaly stavební zakázky za 54,5 miliardy korun, což je meziročně o 51 procent více. Jejich podíl vzrostl o šest procentních bodů na 49,7 procenta. Největší objem zakázek zadala Správa železniční dopravní cesty; šlo o celkem 95 zakázek za 19 miliard korun.
    
Největší letos zadanou veřejnou zakázkou na stavební práce bylo zdvojení elektrického vedení zadané společností ČEPS, kterou za 2,7 miliardy korun získalo sdružení GA Energo technik, Elektrotrans a Elcon Bratislava. Dvě zakázky s cenou nad miliardu zadala také SŽDC. Skanska od ní získala dvoumiliardovou zakázku a AŽD Praha zakázku za 1,55 miliardy korun. Ředitelství silnic a dálnic se do přehledu největších zakázek dostalo s tendrem na výstavbu přeložky silnice I/11 v úseku Oldřichovice – Bystřice. Tu za 2,054 miliardy korun postaví sdružení Mota-Engil Central Europe Česká republika a SDS Exmost.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: Dano Veselský