Open House Brno

Hotely i sídliště. Festival Open House Brno zpřístupní 80 míst

Registrace zájemců o prohlídky nevšedních míst, které lidem otevírá festival Open House Brno, startuje už v pondělí 23. května od 9:00. Akce nabídne bezplatné prohlídky více než 80 běžně nepřístupných objektů o posledním májovém víkendu 28. a 29. května 2022.

Podrobný program najdou zájemci na webu. Návštěvníci se mohou těšit například na zákulisí pěti ikonických brněnských hotelů, cyklo prohlídku překvapivých kvalit socialistického sídliště ve srovnání s tím současným, tři pohledy, jak se architektura potkává s hudebním uměním, i koncert.

Část prohlídek bude komentovaná. Například Martin Koplík povede prohlídky Janáčkova divadla a Vyšší odborné školy ve Francouzské ulici. S prof. Radkem Horáčkem se lze vydat po stopách soch bohunického kampusu Masarykovy univerzity, kunsthistorička Šárka Bahounková provede Ingstavem ve Vídeňské ulici, kunsthistorička Marie Heglasová seznámí s historií železničářské kolonie v Řečkovicích, architektka Lenka Štěpánková s divadlem v areálu brněnského výstaviště, architekti ze studia Fandament architects s DEPO business parkem a architekt Boris Hála se sídlištěm Duhová pole.

Unikátní prohlídky a komentované návštěvy

Ve spolupráci s Evropským hlavním městem kultury 2028 a TIC Brno, které je generálním partnerem festivalu, se veřejnosti otevře slavný Bílý dům na Žerotínově náměstí i s aktuálně nepřístupným sálem Břetislava Bakaly. Přiblíží ho Šárka Svobodová a Eva Truncová.

Unikátní prohlídky se opět uskuteční v bytu manželů Herdanových na Hlinkách i v černopolních vilách: Tugendhat nabídne večerní prohlídky zahrady, bude možné navštívit Giskrovu vilu a dřevodomek Samuela Berana (komentované prohlídky tam zajistí partnerský spolek Josefa Arnolda). Komentovanou návštěvu nabídne i Ústavní soud či synagoga Agudas Achim na Skořepce.

„Dlouhodobou myšlenkou festivalu je budovat sounáležitost obyvatel s Brnem,“ říká Pešl Šilerová. „Člověk, který zná historii místa, kde bydlí, myšlenky související se vznikem budov, nebo své sousedy těžko vyhodí pytel odpadků nebo pračku jen tak před dům. Procházkami si tak vlastně zlepšujeme svůj vlastní život,“ dodává starost Brna-severu Martin Maleček, který opakovaně provede „svoji“ Lesnou a seznámí s historií staré železniční tratě Tišnovky.

Speciálním tématem letošního ročníku je „Stará a nová“, srovnání i kontrast poválečné architektury socialistického realismu, nebo brutalismu a současných novodobých staveb. Místa propojí kromě jednotlivých komentovaných prohlídek sedmikilometrová cykloprohlídka  s výkladem v angličtině v neděli 5. června 2022.

Dětem se otevře parková dráha

Děti a jejich rodiče potěší organizátoři i speciálními prohlídkami v podvečer obou dnů: pro fanoušky technické architektury se chystá představení modelového nádraží a posunu na železnici v areálu Parkové dráhy u Olympie (18:00 a 18:30). Noční prohlídka bude v zahradě vily Tugendhat (v sobotu), v areálu vily Löw Beer bude v sobotu koncert QVOX a v neděli prohlídky „při svíčkách. Kdo nebude míst svou baterku, tomu ji na místě organizátoři zapůjčí. Festival nabídne i tradiční workshopy pod vedením Jany Kaštánkové, tentokrát budou zaměřené na recyklaci a industriální architekturu.

„Všechna místa se lidem otevírají zcela zdarma, některá jsou přístupná volně, jiná jsou z kapacitních a bezpečnostních důvodů přístupná jen s rezervovanou vstupenkou. Některé lokace budou lidem přístupné po celý víkend, jiná pouze jeden z víkendových dnů, či v konkrétních hodinách,“ přibližuje kreativní ředitelka festivalu Lucie Pešl Šilerová z pořádajícího spolku Kultura & Management.

Vstupenky bude možné si vyzvednout v infocentru festivalu v pokladně brněnského Divadla na Orlí (Orlí 19), nebo zarezervovat on-line. Infocentrum bude otevřeno v pondělí a ve středu od 9:00 do 15:00. On-line rezervace skončí ve čtvrtek 26. května 2022 ve 23:59.

red