„Nejvíc cool starosta na světě“ Jón Gnarr svou přednáškou uvede festival reSITE 2015

„Nejvíc cool starosta na světě“ Jón Gnarr svou přednáškou uvede festival reSITE 2015

reSITE, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, Aspen Institut a Penta Investments oznamují, že Jón Gnarr – komik, punkrockový hudebník a umělec, bývalý starosta Reykjavíku, vystoupí na čtvrtém ročníku reSITE v Praze. Čestný proslov je součástí veřejného programu o technologiích, urbanismu, architektuře, politice, kultuře, městském rozvoji, ekonomice a občanském aktivismu na reSITE 2015.

Čestný proslov proběhne ve čtvrtek 18. června 2015 v 16:30 v pražském Forum Karlín a uzavře první den největší evropské dvoudenní konference o budoucnosti měst. Jón Gnarr a více než 50 dalších mezinárodních a místních řečníků promluví na reSITE 2015 na téma „Sdílené město“. Konference bude zaměřena na propojování technologií, architektury a aktivismu, a vedle místních odborníků, jako generálního ředitele České spořitelny, Pavla Kysilky nebo zakladatele Demokracie 2.1. , Karla Janečka, představí řadu významných mezinárodních hostů, mezi kterými budou například James Corner, autor krajinářského řešení lineárního parku High Line v New Yorku a Alfredo Brillembourg, architekt a spoluzakladatel kanceláře Urban – Think Tank v Curychu.

“Islandský sólový komik, Gnarr, si myslel, že by to mohla být dobrá legrace, kandidovat na starostu Reykjavíku. Jenže vyhrál. A ‘změnil svět’. Dokázal tak, že každý občan s dobrým nápadem, dobrými úmysly a smyslem pro humor, se může ucházet o místo ve veřejné správě, zvítězit a změnit své město k lepšímu. Je to pozoruhodný příklad samostatně iniciovaného aktivismu pro dobro společnosti. Gnarr je opravdu nejvíc cool starosta na světě,“ říká Martin Barry, zakladatel a ředitel reSITE. Gnarr na příkladech ze své reykjavícké praxe představí zajímavé recepty vhodné i pro naše města. Jako starosta, se podobně jako reSITE, snaží o propojení a spolupráci obyvatel na tvorbě města, které bude lépe obyvatelné, konkurenceschopné a odolné nejen pro současnou generaci, ale i pro ty budoucí.

reSITE je mezinárodní nezisková organizace s více než 75 partnery ze světa kultury, kteří navrhují a sdílejí nápady na zvyšování kvality života ve městech skrze inovace, městské plánování a architekturu. Téma „Sdílené město“ je jakoby synonymem ke sdílené ekonomice, ve které by se mělo využívat síly občanů, technologií, designu a veřejných zdrojů dat k co nejefektivnějšímu propojení lidí, produktů a služeb. Konference „Sdílené město“ přinese nápady pro spravedlivější, různorodé a udržitelné město díky rozvoji crowdsourcingu, byznysu a designu. Více než 700 předních myslitelů z celého světa se sejde v Praze, aby diskutovali výhody a nedostatky „Sdíleného města“ na reSITE 2015.

Gnarr bude jedním z několika důležitých osobností festivalu reSITE – šesti dní veřejných akcí, mezi nimiž budou konference, veřejné debaty, workshopy, filmové projekce, cyklojízdy a výstavy, které transformují Prahu v inkubátor nových myšlenek. Diskutující budou mít možnost zkoumat otázky českých měst, nabízet inovativní řešení, podílet se na plánování konkrétních opatření a investic do technologických projektů. Festival reSITE 2015 „Sdílené město“ se koná v objektu Forum Karlín a na dalších místech v centru Prahy od 12. do 19. června 2015. Jon Gnarr zde představí také svou knihu spojenou s autogramiádou a veřejnou debatou pořádanou pražským Aspen Institutem dne 18. června.

Kompletní program a podrobnosti naleznete na: www.resite.cz.

RubrikyUdálosti