
Krajinářská architektura v hlavní roli: Cyklus Kra/jiná II přiváží inspiraci z celého světa
Spolek Kruh, který již čtvrt století přibližuje veřejnosti současné trendy v architektuře, pokračuje i v roce 2025 s přednáškovým cyklem Kra/jiná II. Tématem letošního ročníku jsou inovativní přístupy v krajinářské architektuře, které propojují ekologii, veřejný prostor a potřeby místních komunit.
Série sedmi večerů představí renomované odborníky z Evropy i Severní Ameriky, kteří se zaměřují na obnovu městské krajiny, zvyšování odolnosti prostředí a podporu biodiverzity.
„Krajinářská architektura v západní Evropě a Americe propojuje ekologii, udržitelnost i práci s komunitami. Přivítáme významné osobnosti, které tento přístup reprezentují,“ říká Marcela Steinbachová, zakladatelka Kruhu a dramaturgyně cyklu.
Přednášky světových odborníků od března do prosince
Cyklus probíhá vždy první čtvrtek v měsíci od března do června a od října do prosince v pražských sálech. První setkání 6. března otevře nizozemský architekt Adriaan Geuze, spoluzakladatel prestižního studia West 8, které se proslavilo návrhy městských veřejných prostranství po celém světě. Jeho přednáška se uskuteční od 19:00 ve Velkém sále kina Světozor.
V dalších měsících se představí například vlámské studio Basta, zaměřující se na veřejné prostory menších měst, kalifornské studio Terremoto, které přináší hravé a komunitní přístupy k parkům a zahradám, či švýcarský krajinář Georges Descombes, propojující ekologii s citlivým navrhováním krajiny.
Na podzim pak vystoupí Sophie Beaudoin z kanadského studia CCxA, jejichž projekty zdůrazňují smyslovou interakci člověka s krajinou, a cyklus uzavře švýcarské studio Vulcan, které se zaměřuje na strategické řešení současných výzev v krajinářské architektuře.
Filmové projekce jako doprovodný program
Novinkou letošního ročníku bude propojení přednášek s ozvěnami festivalu Film a architektura. Po přednáškách v kině Světozor budou následovat filmové projekce tematicky spjaté s architekturou a veřejným prostorem. V březnu se diváci mohou těšit na snímek DEPOT – Reflecting Boijmans, dokumentující přesun sbírek muzea Boijmans Van Beuningen v Rotterdamu do revolučního depozitáře od studia MVRDV. V květnu pak festival uvede film 27 Pater: Utopie Alt Erlaa, přibližující největší komplex sociálního bydlení v Rakousku.
Vstupné na jednotlivé přednášky je 180 Kč, pro studenty a seniory 160 Kč. Zájemci si mohou zakoupit zvýhodněný balíček na přednášku i filmovou projekci za 300 Kč.