Cyklus Urban Talks: Jak se staví nemocnice v Africe nebo vyhlídky na vrcholu Alp

Zdroj: noa

Jarní program cyklu Urban Talks se zaměří na příběhy architektury. Odborníci ze světových studií, které oslovilo Centrum architektury a městského plánování v Praze, seznámí diváky se zajímavými projekty, které vznikly v různých podmínkách, ať už na vrcholcích hor, v Africe, nebo na místě archeologického naleziště.

Hostem Urban Talks bude americké studio MASS Design Group, španělské Temperaturas Extremas Arquitectos, tyrolské studio noa*, švédský novinář zaměřující se na udržitelnost měst Per Grankvist a americká profesorka architektury a urbanismu Toni L. Griffin. Přednášky bude možné sledovat v přímém přenosu na campuj.online.

Série přednášek Urban Talks představuje architekty, studia i odborníky z celého světa. V rámci cyklu vzniklo již 35 přednášek dostupných na campuj.online. V minulosti byli hosty například španělský architekt Santiago Calatrava, Jenny Osuldsen ze slavného norského studia Snøhetta nebo japonský architekt Kengo Kuma.

Letošní jarní program se zaměří především na to, jak přistupovat k městu a jeho fungování, na zajímavé projekty a na to, co se skrývá za jejich vznikem.

Do letošního cyklu jsme se rozhodli pozvat studia, o kterých jste možná ještě neslyšeli, ale představují to nejlepší ze současné generace architektů”, vysvětluje vedoucí CAMPu Štěpán Bärtl, „zároveň jsme pozvali hosty, kteří na město koukají specifickou perspektivou skrze udržitelnost nebo třeba přes inkluzi znevýhodněných skupin obyvatel.”

MASS Design Group vystoupí 16. února

MASS Design Group pracuje například na projektech v Africe, kde se snaží zlepšit podmínky lékařů a stavět nemocnice a školy. Americké studio se podle časopisu Wall Street Journal stalo nejlepším inovátorem roku 2020 a sdružuje více jak 140 architektů, designerů a konstruktérů z 20 zemí světa. Na podzim loňského roku získali také ocenění Dezeen awards za instalaci The Gun Violence Memorial pro architektonické bienále v Chicagu. Ředitel Londýnské pobočky MASS Kelly Alvarez Doran vystoupí v CAMPu 16. února.

Temperaturas Extremas Arquitectos hostem 23. února

Španělské studio Temperaturas Extremas Arquitectos zase získalo nominaci na ceny Mies van der Rohe 2022 za realizaci muzea Molinete. Architekti zpřístupnili archeologické naleziště v Cartageně, kde si návštěvníci mohou prohlédnout římské základy města. 23. února bude v CAMPu hostem Atxu Amann, která spolu s Andrésem Cánovasem a Nicolásem Marurimi založila studio již v roce 1987.

Studio noa* na programu 3. března

Jak se staví v extrémních podmínkách bude jedním z témat přednášky 3. března. Tyrolské studio noa* se proslavilo vyhlídkou v nadmořské výšce 3251 metrů na vrcholu Ötzkých Alp. Vliv alpského prostředí lze ale pozorovat ve většině projektů studia. O filozofii a přístupech bude mluvit architekt Andrea Dal Negro , který od roku 2018 vede berlínskou pobočku noa*.

Další hosté

V rámci Urban Talks se představí 23. března také švédský novinář Per Grankvist, kterého švédská vláda jmenovala do funkce „hlavního vypravěče” pro oblast udržitelnosti. Jeho úkol? Vysvětlit lidem proč je přechod na uhlíkově neutrální města nevyhnutelný.

V neposlední řadě přivítá 1. dubna CAMP profesorku architektury a městského plánování na Harvardově univerzitě Toni L. Griffin a zakladatelku Just City Lab, která se zaměřuje na sociální spravedlnost a inkluzi v rámci architektury.

V záznamu na campuj.online lze zhlédnout i přednášku kanadské urbánní geografky, profesorky a spisovatelky Leslie Kern ze 14. ledna. Leslie Kern je autorkou knihy Feminist City a její přednáška se věnovala plánování města, v němž se budou cítit všichni bezpečně.

Živý přenos ze všech přednášek Urban Talks je možné sledovat na Facebooku CAMPu nebo na campuj.online.

URBAN TALKS / On-line přednášky
16.2. 17:00 / MASS Design group
23.02. 19:00 / Temperaturas Extremas Arquitectos
3.3. 19:00 / noa*
23.3. 19:00 / Per Grankvist
1.4. 19:00 / Toni L. Griffin
Pořadatel / CAMP
Živý přenos a záznam na: campuj.online

TEXT: red
ZDROJ: CAMP, IPR Praha