Leslie Kern: Jak plánovat města, aby se v nich cítily dobře také ženy?

Leslie Kern
Zdroj: CAMP

Vnímáme města všichni stejně? Navrhujeme je pro auta nebo kola? Pro ženy či muže? Vytváříme pro sebe přátelské nebo nepřátelské prostředí? A proč je potřeba plánovat města pro všechny? Těmto otázkám se bude věnovat ve čtvrtek 14. ledna kanadská urbánní geografka, profesorka a spisovatelka Leslie Kern v rámci online přednášky Urban Talk.

Zdroj: CAMP

Leslie Kern vydala v roce 2019 knihu Feminist City, ve které pomocí osobních příběhů popisuje, jak je pro ženu složité fungovat ve městech, jenž plánovali muži.

Kern však překračuje hranice očekávané rétoriky. Nezkoumá jen život ženy ve městě. Mluví o současné společnosti rozvedených lidí, singles, lidí s etnickým původem, rodinách s nižšími příjmy. Na plánování města je potřeba se dívat komplexně a vnímat přitom nedílnou přítomnost různorodých skupin obyvatelstva.

 

„Velkoměsta dávají ženám příležitosti, které by v malých městech a na venkově nikdy nedostaly. Pracovní příležitosti. Možnost vymanit se z patriarchálních rodových norem, vyhnout se heterosexuálnímu manželství a mateřství, možnost netradiční kariéry a veřejné služby, možnost projevit unikátní identitu. Angažovanost v sociálních a politických tématech. Možnost upevnit sounáležitost, vytvořit sítě, přátelství. Možnost participace na umění, kultuře, médiích,“ Feminist City, 2019.

Jak moc je podle Kern důležité zahrnovat ženský aspekt do urbanismu? A jak by měla vypadat města, aby se v nich nejen ženy cítily dobře? Na to se bude ptát urbanistka a moderátorka rozhlasového pořadu Živé Město_FM na slovenském Rádiu_FM Milota Sidorová, která bude tentokrát moderovat online setkání Urban Talk. Přednášku pořádá Centrum architektury a městského plánování v Praze, CAMP.

URBAN TALK: LESLIE KERN, FEMINIST CITY
Kdy: Přednáška proběhne online ve čtvrtek Čt 14. 1. 2021 od 19.00 hod.
Kde: online stream zde
Moderátorka: Milota Sidorová, milotasidorova.com, pořad Živé mesto_FM
Pořadatel: Centrum architektury a městského plánování

URBAN TALKS
Série setkání Urban Talks pravidelně představuje přednášky hvězdných zahraničních architektů a urbanistů. Záznamy setkání k dispozici na: campujonline.

TEXT: Red
ZDROJ: CAMP
RubrikyAktuálně, Události