Rozhodnutí je na lidech. Startuje hlasování o Cenu veřejnosti v soutěži Zelená střecha

Komunitní zahrada na střeše původně industriálních skladů přeměněných na loftové bydlení, první zelená střecha na kostele, extenzivní střechy na panelových domech z minulého století, peristylium pro subtropické rostliny, zelené terasy u administrativních budov i parky na podzemních garážích. O Cenu veřejnosti v devátém ročníku soutěže Zelená střecha roku se uchází 15 přihlášených děl.

Lidé pro ně mohou od 1. června hlasovat na webových stránkách, kde najdou kromě fotografií i podrobné informace o realizaci. Zelené střechy jsou navrhovány na čím dál pestřejším spektru objektů, jak dokazují díla přihlášená do letošního ročníku soutěže Zelená střecha roku.

„Většinu času trávíme v budovách a ve městech. Zároveň s tím, jak zastavujeme krajinu a zahušťujeme města však proporcionálně roste naše potřeba zdravého životního prostředí, o které se výstavbou často připravujeme“, vysvětluje předseda pořadatele soutěže Sekce Zelené střechy Pavel Dostal jeden z důvodů, který vede k dynamickému rozvoji zelených střech.

„Tempo výstavby se bude měnit jen velmi pomalu, co ale můžeme změnit, je způsob výstavby. V dnešní době už máme znalosti i zkušenosti, abychom výstavbu mohli dělat zelenější a zeleň si tak přinesli blíže našemu lidskému životnímu prostředí – do okolí budov a na budovy“.

Zelené střechy zaplaví Evropu

Veřejnost bude vybírat favority do 31. srpna. Kromě online hlasujících zhodnotí střechy ve dnech 8. a 9. června také šestičlenná odborná porota, která se zaměří hlavně na přínos architektů, kvalitu technických řešení a výběr vegetace nebo udržitelnost projektu. Výsledky pořadatelé vyhlásí v září v Praze u příležitosti mezinárodní konference Zelené střechy – trendy a synergie.

S oslavou zelených střech se letos už potřetí pojí Mezinárodní den zelených střech – 6. červen. Jeho organizátoři znovu prosí veřejnost, aby zaplavila sociální sítě fotografiemi zelených střech s oficiálním hashtagem #WGRD2022. Celá Evropa tak může sdílet dobré příklady z oboru.

Příspěvkem Sekce Zelené střechy k tomuto mezinárodnímu dni je Týden otevřených zelených střech, který je součástí projektu Zelené střechy – živé střechy podpořeného pražským magistrátem. Zájem o návštěvu deseti pražských běžně nepřístupných střech pokrytých vegetací je enormní, což jenom dokazuje, že jak odborná, tak i laická veřejnosti si uvědomuje, jaké přínosy mohou mít zelené střechy pro kvalitu života ve městech.

red