Nadčasová stavebnice

Nadčasová stavebnice

V roce 1967 dostal tehdy šestadvacetiletý Moshe Safdie šanci, o které se může většině čerstvých absolventů architektury jen zdát. Podařilo se mu realizovat svůj experimentální diplomový projekt, který se pak navíc stal ikonou kanadské postmoderní architektury.

Urbanistický komplex připomínající tři „zikkuraty“ postavené z kostek stavebnice Lego odstartoval Safdieho kariéru. V rámci padesátého výročí průkopnického projektu Habitat 67 připravuje nyní Centrum designu montrealské univerzity velkou výstavu mapující Safdieho celoživotní dílo a jeho vliv na soudobou architekturu.

Ikona postmoderny

Výstava nazvaná „Habitat ‘67 vers l’avenir” proběhne letos v létě souběžně s oslavami 50. výročí světové výstavy EXP0 ’67, 150. výročí vzniku Kanady a 375. výročí založení Montrealu. Expozici pořádá Centrum designu montrealské univerzity UQAM. Kurátoři v rámci výstavy zmapovali Safdieho architektonický projev v průřezu celé jeho kariéry. Kanadská postmodernistická ikona Habitat 67 se stala jednou z nejdiskutovanějších atrakcí světové výstavy Expo 67.

Habitat 67

Habitat 67

Dodnes zůstává zdrojem inspirace pro architekturu zasvěcenou humanistickým ideálům. Od 1. června do 13. srpna 2017 bude výstava sledovat trasu Safdieho díla od jeho počátků až po současnost a ukazovat návštěvníkům, jak Safdie důsledně aplikoval principy a ideologie projektu Habitat 67 na každý svůj další projekt.

Expozice je pořádána ve spolupráci ateliéru Safdie Architects a Centra designu UQAM pod vedením kurátora Donalda Albrechta. Návštěvníkům zde budou představeny archivní skici, výkresy a modely dokumentující vznik a postupný vývoj nejen projektu Habitat 67, ale také Safdieho dalších projektů v New Yorku, Portoriku a Izraeli.

Moshe Safdie

Moshe Safdie

Probuzené principy

„Práce Moshe Safdieho ve velké míře formovala trajektorii světové postmoderní architektury,“ říká kurátor výstavy Donald Albrecht. „Od Safdieho prvních projektů až po současné pojetí architektury vycházející ze zásad projektu Habitat 67 a myšlenky hutného, avšak humánního urbanismu.“
Výstava představí také projekt „Habitat for the Future“, sérii modelů a vizualizací vytvořených v rámci dvouletého výzkumu probíhajícího ve spolupráci s Moshe Safdiem a Safdie Architects.

Tým architektů se v rámci tohoto projektu zabýval myšlenkou opětovného přiblížení se projektu Habitat 67, podnítil tak nová kreativní řešení dnešních stále náročnějších stavebních úkolů v oblasti bydlení a veřejných staveb. Zlatým hřebem expozice budou také modely a fotografie několika nejnovějších Safdieho projektů z celého světa.

Projekt „Habitat for the Future“

Projekt „Habitat for the Future“

„Industrializace a demokratizace hutné urbanistické struktury je jednou z nejambicióznějších snah minulého století.“ dodává Patrick Evans, ředitel Centra designu UQAM. „Habitat 67 je více než jen oblíbená Montrealská budova. Jedná se o jeden z nejzásadnějších architektonických počinů naší doby.“

TEXT: TEREZA JANIŠOVÁ
FOTO: SAFDIE ARCHITECTS, TIMOTY HURSLEY, V2COM

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 3/2017.