Montážní postup: Stahovací půdní schody

Montážní postup: Stahovací půdní schody

Nedostupné půdní či nadstropní prostory a málo místa pod nimi. Situace, která rozhodně není řešitelná klasickým schodištěm, a stálé vytahování a uklízení žebříku po čase omrzí. Alternativním řešením, které v této situaci pomůže, jsou stahovací schody.

Hlavním poznávacím znamením půdních stahovacích schodů J.A.P. LUSSO je jejich celokovová konstrukce, která má oproti té dřevěné, z níž je většina levnějších stahovacích schodů vyrobena, nespornou výhodu ve své odolnosti. Dřevo kupříkladu velmi citlivě reaguje nasáváním vlhkosti a následným vysycháním. Sami jistě víte, že výkyvy teplot nejsou u půdních prostor ničím neobvyklým, zvlášť v době topné sezony. Navíc je častou praxí, že celodřevěné schody jsou vyráběny z měkkých dřevin, u kterých musí každý počítat s rychlejší únavou a kratší životností.

Protipožární odolnost

Protipožární úpravu u celokovových půdních stahovacích schodů LUSSO zajišťuje sendvičová skladba víka, které je důkladně vyplněno nehořlavou minerální vatou a dále vysoce odolnou nehořlavou vložkou Sibral. Všechny další použité kovové materiály, z nichž jsou schody vyrobeny, odolávají žáru a co se ochranných a bezpečnostních vlastností týče, nelze je srovnávat s celodřevěnými schody, u nichž tato odolnost přirozeně chybí. Pokud by došlo na půdě ke vzniku požáru, jeho průniku do obytných částí zabrání vzpěnující páska v kontaktních plochách mezi víkem a rámem. Ta v době požáru nabývá na svém objemu a díky tomu je za krátký čas docíleno dokonalého utěsnění, které zamezí průniku nebezpečných plamenů a kouře.

Originální balení schodů Lusso.

Používání

Při výběru stahovacích schodů na půdu je důležitá i jejich následná manipulace a uživatelský komfort. Pohodlný výstup do půdních prostor zajišťuje samotný tvar schodů, charakteristický svým navazujícím zaoblením ve tvaru S. Ve výstupní části se nachází madlo pro přidržení, které výrobce opět dodává jako standardní součást balení. Údržba schodů je jednoduchá, bez nutnosti jakýchkoliv ochranných nátěrů a povrchových úprav, neboť jejich kovová konstrukce zaručuje, oproti schodům celodřevěným, neměnný vzhled a kvalitu povrchu po mnoho let. Víko a rám jsou z pohledové strany v nekonfliktní bílé barvě a mají hladký povrch, aby splynuly s interiérem.

01 | Kontrola dodávky
Před začátkem montáže si přečtěte návod a zkontrolujte úplnost dodávky. Nezapomeňte zkontrolovat dodaný typ a rozměr stahovacích schodů LUSSO.

02 | Nasazení kotevních šroubů
Rám schodů připevníte do otvoru ve stropě čtyřmi kotevními šrouby M10 × 100 mm s maticemi. Otvor pro nasazení každého z nich najdete v každém rohu rámu.

04 | Vsazení dílce do otvoru
Třetí pomocník na půdě upevní rám schodiště pomocí čtyř nosníků. Ty se položí úhlopříčně přes rohy otvoru a upevní šrouby M10 × 100 mm s maticemi.

05 | Upevnění kotevních šroubů
Všechny čtyři šrouby je třeba vždy řádně utáhnout klíčem č. 17. Používejte pouze originální díly J.A.P., u jiných dílů výrobce negarantuje záruční podmínky.

06 | Nasazení stahovací tyče
Víko se otevírá stahovací tyčí s háčkem, kterým zachytíte očko zámku na víku schodů, a tím víko odjistíte.

07 | Stažení schodů pomocí tyče
Háčkem tyče zachytíte kroužek na vnitřní straně víka a lehkým tahem k sobě přitáhnete schodnice až na zem. Druhá strana stahovací tyče je opatřena plastovou koncovkou, kterou se víko uzavře.

08 | Zkušební otestování schodiště
Pevný úchyt oceníte v momentě, kdy na půdu přenášíte věci k uložení a potřebujete dostatek stability. Podlahová krytina je chráněna oproti oděru ochrannými plastovými kolečky.

09 | Montáž madla
Na závěr ještě na půdě nasaďte a přišroubujte horní madla po obou stranách rámu schodů pro snazší výstup. Madlo výrobce dodává jako standardní součást balení.

10 | Finální úprava
Víko je od výrobce z pohledové strany hladké a bílé. Schová se buď do okolního bílého stropu, nebo ho můžete natřít tak, jak se vám to hodí.

11 | Používání
Vsazené a utažené stahovací schody ve stropním otvoru mají při správném osazení výjimečnou životnost.

03 | Koordinace práce montážníků
K osazení schodů do připraveného otvoru je potřeba tří pracovníků. Dva lidé vyzvednou schody do stavebního otvoru, třetí je připravený na půdě.

Postup

Nejmenší varianta půdních schodů se vejde do stavebního otvoru 700 × 500 cm, takže vyřeší i prostory, kde je málo místa. Část stropu, kam se budou schody montovat, nejprve zkontrolujte. Nesmí jím vést elektřina, voda nebo jiné rozvody, pozor také na to, abyste nenarušili nosné prvky stropu. Myslete i na výstup po schodech, abyste se při něm nahoře neuhodili do hlavy. Samotná montáž spočívá v zavěšení schodů do připraveného otvoru o odpovídajících rozměrech.

Od partnerů ASB

Informace o materiálu:

Protipožární a klimatická odolnost:

  • celokovová konstrukce
  • odolné vůči rozdílům vlhkosti v půdních prostorách

Snadná manipulace a údržba:

  • zaoblený tvar schodů usnadňuje užívání

Design:

  • jednoduché bílé provedení

Montáž:

  • díky přesným dílům jednoduchá

Co budete potřeboovat

  • klíč č. 17
  • dvoje štafle
  • šroubovák

Tip pro odborníky

U stahovacích schodů je dobré se zajímat, jaké příslušenství zajišťuje jejich bezpečnost. Schody bez pevných, ergonomicky vytvarovaných nášlapů mohou svému uživateli hodně ztížit cestu nahoru. Nezanedbatelnou součástí je i horní boční madlo z každé strany schodů, které umožní jednoduchý výstup do horního patra. Samozřejmostí by měla být i stahovací tyč, která rovněž jednoduchým způsobem umožňuje stáhnout schody dolů, a to bez vynaložení větší síly.

TEXT + FOTO: J.A.P.

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb.