Mjölk: Architekti severu
Galerie(8)

Mjölk: Architekti severu

Skupina Mjölk architekti byla založena již během studia na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci v roce 2008. Zakládajícími členy jsou Jan Mach, Pavel Nalezený a Jan Vondrák. S přibývajícími zkušenostmi se atelier postupně rozrůstá.

Dům Hubert v Malíně u Šumperka, realizace 2012

Od března 2012 založili Pavel Nalezený společně s dalším členem Mjölk Jakubem Adamcem nové spřátelené studio Raketoplán.

Zaujali svými projekty sauny na přehradě, rozhledny v Heřmanicích či dočasného minimálního domu-posedu v Českých Budějovicích.

Na čem zrovna pracujete?
V poslední době hodně děláme na projektu rekonstrukce staré továrny a přilehlé vily pro našeho kamaráda. Je to skvělá práce, projektuje se v podstatě online a výsledky jsou vždy velmi brzo vidět.

Co Vás ve své profesi štve?
Rozčiluje nás množství veřejných zakázek, které jsou realizovány bez architektů. Nejde jen o množství ztracené práce pro architekty, ale hlavně mnoho promarněných šancí na kultivaci prostředí kolem nás.

Co Vás v poslední době nejvíc potěšilo?
Měli jsme velkou radost, když nás děkan Zdeněk Fránek požádal o spoluúčast na ročence FUA VSLIB. Na škole v Liberci se teď děje spousta zajímavých změn, které by naši domovskou fakultu mohly posunout dopředu.

Na co se těšíte?
V současné době připravujeme nové webové stránky a už se nemůžeme dočkat, až spatří světlo světa.

Mjolk architekti
Na hlavním náměstí Českých Budějovic vznikl na jeden měsíc minimální dům-posed, kde se vystřídalo několik osobností. Projekt byl součástí výstavy v Domě umění České Budějovice. (6.9. – 7.10. 2012)

Mjolk architekti
Klub Mdfxš

Mjolk architekti
Dům v Levíně

Mjolk architekti
Ke stavbě sauny na Harcovské přehradě nebylo vydáno žádné povolení a celá plánovaná akce byla do poslední chvíle držena v tajnosti. Sauna je k dispozici veřejnosti, a to zcela zdarma. Provoz sauny je zajišťován z nedaleké kavárny Bez konceptu, kde jsou k dispozici klíče od objektu a možnost zakoupení dřeva do kamen. Z nástupního místa na nábřeží se lze dostat k sauně pomocí loďky s vesly. 2010, náklady 55 tis. Kč.

Mjolk architekti
Rozhledna v Heřmanicích,  2012.

Mjolk architekti
Mjölk architekti

Mjolk architekti
Polar Hen, vítězný návrh mezinárodní architektonické soutěže WARMING HUTS v kanadském Winnipegu, který realizovali na konci ledna 2012.

(kk)
Mjölk architekti