jeřáb budova stavba

Město Slaný chce během 20 let vybudovat novou čtvrť. Vypíše architektonickou soutěž

Slaný vypíše v nadcházejících měsících architektonickou soutěž na vybudování nové čtvrti na západě města. Jde o jeho největší plochu určenou k rozvoji. Má pracovní název Nové Dolíky. Čtvrť by mohla podle odhadů postupně vznikat příštích 20 let a nastěhovat by se do ní mohlo přes 2000 lidí.

„Cílem soutěže je vytvořit kvalitní prostor, který se začlení do současné zástavby a vhodně ji doplní. Vznikne zde nejen nový domov pro další občany, ale také přirozené centrum obchodů, vzdělávání a služeb,“ uvedl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).

Město má dobré dopravní spojení do Prahy a do budoucna počítá s nárůstem počtu obyvatel. Nyní jich má zhruba 16.000. Vedení města chce spolu s úředníky a městskými architekty výstavbu koordinovat a mít i jasnou vizi pro investory. Pozemky, kde má nová čtvrť vzniknout, patří převážně městu. Leží mezi Vojenským sídlištěm a sídlištěm Na Dolíkách, zástavba tak obě sídliště propojí. Se stavebním rozvojem na vyčleněných pozemcích počítají město i platná dokumentace už několik desítek let.

Návrhy čtvrti připraví společně architekti, krajináři a městští inženýři, kteří se budou chtít zapojit soutěže. Odborná porota vybere podle mluvčí nejvhodnější uskupení. Poté urbanisté zpracují návrhy možné podoby zástavby a ten nejlepší vybere opět odborná porota.

Na podobě zadání soutěže město spolupracuje s odborníky. „Klademe velký důraz na pečlivou koordinaci celého procesu rozvoje města. Již od prvních kroků spolupracujeme s řadou odborníků na městské plánování, ekonomiku a participaci obyvatel tak, aby vzniklo kvalitní zadání,“ doplnila manažerka rozvoje města Magdalena Stýblová. Zadání například určí parametry pro novou školní budovu, zeleň, energetickou udržitelnost, parkování i náměstí.

Město chce mít co největší vliv i na budoucí podobu území a kvalitu veřejných prostranství, proto samo postaví ulice a náměstí.

red