Nová budova knihovny na Petřinách

Jako houby po dešti. V Praze letos otevřou dvě nové pobočky městské knihovny

Městská knihovna v Praze (MKP) otevře letos dvě nové pobočky. Velký mlýn v Libni v Praze 8 a na Petřinách v Praze 6. Otevřít by se Velký mlýn měl nejpozději v červnu letošního roku, nyní se dělají adaptační úpravy prostoru. Knihovna na Petřinách by se měla podle plánu otevírat na podzim.

V Löwitově mlýně v Praze 8 se knihovna měla otevřít již v loňském roce, stále se však pracuje na úpravách prostor. „Posun termínu je právě z důvodu adaptačních úprav, které se ukázaly jako složitější, než se předpokládalo, zejména z důvodu stáří budovy,“ mluvčí MKP Lenka Hanzlíková. Investorem je Spolek Velký mlyn a Městská knihovna v Praze.

V bývalém mlýně stojícím v Libeňském podzámčí má být kromě pobočky knihovny i čítárna, výstavní sál a kavárna. Knihovna pak čtenářům nabídne zhruba 5000 svazků. Vybudování pobočky bude stát zhruba deset milionů korun.

Stavba nové knihovny na Petřinách bude MKP stát 226 milionů korun. „Otevření knihovny bude pro pražské knihovnictví velkou událostí, naposledy se budova postavená přímo pro účely služby knihovny otevírala v Praze v roce 2009 a to (Národní technická knihovna),“ uvedla Hanzlíková.

Nová knihovna nabídne prostory pro posezení s knihou, prostory kluboven vhodných pro setkávání občanských zájmových skupin, ale i společnou práci nebo studium. Součástí budovy bude i multifunkční sál s možností filmových projekcí, koncertů, přednášek i divadla. Přízemí bude propojené se zahradou, která nabídne čtenářům další možnosti využití.

Knihovna, kterou zřizuje hlavní město, je největší českou veřejnou knihovnou co do počtu čtenářů a provedených výpůjček. Její knihovní fond je třetí největší v Česku po Národní knihovně a Moravské zemské knihovně v Brně.

red