Base4Work Bratislava

CE ZA AR 2022: Nominace na slovenské architektonické ceny se nesou ve znamení regenerace

Porota, v níž zasedli i tři čeští architekti, hodnotila v prvním kole 88 přihlášených prací, z nichž během své cesty po Slovensku osobně navštívila 29 realizací. Do užšího výběru nominací, z něhož bude uděleno 6 hlavních cen, bylo nakonec vybráno 24 děl hodných pozornosti.

„Samotné ocenění již nekomunikuje pouze jednotlivá díla a kvalitní práci architektů. Vytváří také prostor pro diskusi o vlivu architektury na kvalitu našeho života. Proto je již potřetí sloganem komunikační linie Ceny CE ZA AR pro rok 2021 Zelená pro architekturu, která se připojuje k celosvětovým výzvám ke zmírnění dopadu architektury na životní prostředí,“ uvedla Oľga Miháliková, ředitelka Kanceláře Slovenské komory architektů.

Předseda Slovenské komory architektů Ilja Skoček zdůraznil, že v nadcházejícím období mají architekti na svých bedrech velkou odpovědnost, která je zároveň historickou příležitostí. „Do 21. ročníku proto vstupujeme také s mottem #regenerace, protože právě ta se ukazuje jako nástroj pro obnovu krajiny odpovědné ke klimatu. Respekt ke starému vytváří novou kulturní vrstvu krajiny.“

„V tomto boji však necítíme podporu státu. Na straně veřejné a státní správy nám chybí stabilní a jednotný partner, se kterým bychom mohli připravovat dlouhodobé projekty obnovy Slovenska. Dnes více než v minulosti platí, že je třeba hledat kvalitu při porovnávání jiných možných řešení. To je klíč k odpovědnému investičnímu rozhodování. Hledejme proto kvalitu ve výstavbě a rekonstrukci prostřednictvím soutěží o návrh,“ dodal prezident SKA.

Vítězové budou vyhlášeni během slavnostního večera 6. října 2022. Ceny budou předány tradičně ve Staré tržnici v Bratislavě. 21. ročník slavnostního předávání cen bude moderovat člen poroty a architekt Juraj Benetin.

Mezinárodní porota

Jakub Cigler (předseda poroty, Česká republika), Bohunka Koklesová (rektorka Akademie výtvarných umění, Slovenská republika), Vladimír Sitta (krajinářský architekt, Česká republika), Pavol Šilla (Slovenská republika) Štěpán Valouch (Česká republika), Juraj Benetin (Slovenská republika), Igor Marko (Velká Británie / Slovenská republika).

Kategorie bytových domů

Nová Dunajská, Bratislava
Ateliér: JRKVC
Architekti: Peter Jurkovič, Marcel Dzurilla

Nová Dunajská, Bratislava
Nová Dunajská, Bratislava | Zdroj: Peter Jurkovič

Discovery Tower, Bratislava
Ateliér: PANTOGRAPH

Discovery Tower
Discovery Tower | Zdroj: Rastislav Blaško

VAJNORSKÁ 21 – konverze administrativní budovy na polyfunkčný objekt, Bratislava
Ateliér: cakov+partners
Architekti: Kalin Cakov, Metodiy Monev, Ján Obušek
Další: Tomáš Fojtík, Michal Kyselica, Mário Chovan, Diana Michnová

VAJNORSKÁ 21
VAJNORSKÁ 21 | Zdroj: cakov+partners

Obnova domu ze 70. let, Šaľa
Architekt: Róbert Bakyta

Obnova domu ze 70. let
Obnova domu ze 70. let | Zdroj: Matej Hakár