Bienále architektury 2021 v Benátkách: Ekologie, houby i QR kódy

V loňském roce tradici každoročních architektonických přehlídek narušila pandemie, kromě toho ale prohloubila některé otázky s architekturou dlouhodobě spojované. Jaká byla filozofie letošního ročníku, kde se představilo 112 architektonických kanceláří a 61 národních expozic?

Světem architektury stále více rezonují témata udržitelnosti, uhlíkové neutrality a šetrnosti vůči životnímu prostředí. Podobným stylem myšlení se ubírají i organizátoři letošního 17. bienále, kteří jako téma realizací zvolili otázku „Jak spolu budeme žít?“, která je vzhledem k celosvětovému kontextu více než palčivá.

Architektonické odpovědi na dané téma lze poté rozdělit do pěti rozdílných proudů či filosofií, které na otázku odpovídají: Mezi různorodými bytostmi, Jako nové domácnosti, Jako rozvíjející se komunity, Přes hranice a Jako jedna planeta.

MZO ARSENALE 1381 Photo by Marco Zorzanello
MZO OOZE 1325 Photo by Marco Zorzanello
MZO SAO PAULO DANIEL TALESNIK 1167 Photo by Marco Zorzanello
MZO ACIM MENGES 1131 Photo by Marco Zorzanello
MZO BAAG 1119 Photo by Marco Zorzanello
AVZ future assembly 6125 Photo by Andrea Avezz¨
Francesco Galli 05
Francesco Galli 04

Například projekt Antarctic Resolution, který navrhla Giulia Foscari (Unless), je multidisciplinárním projektem, který propojuje světové odborníky, aby představil geopolitický význam kontinentu a zdejší podmínky. Antarktida, která je cennou i kvůli zde probíhajícím vědeckým výzkumům, představuje 10 % zemské pevniny.

Důraz na přírodní složku najdeme i u projektu Entangled Kingdoms od řeckého ateliéru Doxiadis+, který představuje složitou síť forem života a souvisejících procesů pomocí nahlédnutí do světa hub. Ty jsou vypěstovány ze spor na přírodovědecké fakultě univerzity v Athénách.

Německá prázdnota i severský masiv

Kontroverzní Německý pavilon s názvem 2038 – The New Serenity zůstal zcela prázdný a pracuje s virtuální realitou (Cloud pavilonem), kdy si návštěvníci po naskenování QR kódu mohou prohlédnout, jak by mohl vypadat život v budoucnosti.

Nehledejte zde ale nic prvoplánového, na koncepci virtuálního pavilonu pracoval mezinárodní tým složený z více jak stovky odborníků (architektů, ekologů, vědců, umělců i politiků). V rámci cloudového pavilonu mohou zároveň vytvářet vlastní avatary, sledovat filmy či vstupovat do konferenčních místností.

AVZ future assembly 6121 Photo by Andrea Avezz¨
Benátské bienále | Zdroj: Andrea Avezz

Přístupy jednotlivých architektonických týmů se značně liší. Severský pavilon s názvem Co sdílíme, navržený architektonickým studiem Helen & Hard, obsahuje instalaci z masivního smrkového dřeva a představuje principy čím dál oblíbenějšího co-livingu a co-workingu.

Autoři vidí budoucnost právě v různých druzích soužití a využívání podporujících se komunit, které mají řešit problémy se životním prostředím, ale zároveň se starat o bezpečnost svých členů a o jejich duševní zdraví (bránit pocitům osamění).

Češi nechybí, navzdory zavřenému pavilonu

Ačkoliv se v letošním roce neotevře pavilon, který sdílíme se Slovenskou republikou a který čeká kompletní rekonstrukce, o zastoupení naší země nepřijdeme. Prezentují nás například Matěj Hájek (SKULL studio) a Tereza Kučerová (MOLOARCHITEKTI), kteří byli pozváni hlavním kurátorem Hashim Sarkisem, aby zde vytvořili dočasnou instalaci.

Tu pojali jako určitý plot, překážku mezi námi a cílem cesty či mezi jednotlivci a skupinami obyvatelstva. Dodávají k tomu, že abychom byli schopni žít společně, musíme si napřed uvědomit, co nás od sebe navzájem odděluje a kde se nacházejí překážky tohoto soužití. Toto vše má reprezentovat navržená konstrukce z oceli a dřeva, nazvaná jednoduše Plot (Off Fence).

Francesco Galli 02
Německý pavilon | Zdroj: Francesco Galli

V rámci festivalu je také udělováno ocenění za celoživotní dílo – Zlatý lev. Toho na slavnostním ceremoniálu u příležitosti zahájení festivalu obdržel španělský architekt Rafael Moneo. Ocenění za nejlepší expozici, národní pavilon a nejlepší mladé tvůrce budou oznámena v pondělí 30. srpna a vybere je pětičlenná porota, které předsedá japonská architektka Kazuyo Sejima.

La Biennale di Venezia 2021 potrvá až do 22. listopadu 2021, vstupenky je třeba zakoupit online a zvolit si den návštěvy. Festival doprovází doprovodný program v rámci města – 17 akcí představuje mladé architekty i poválečnou architekturu, konkrétní místa a další.

Kateřina Tobišková