Bytové domy mohou žádat peníze z nového programu pro zateplování

Bytové domy v České republice s výjimkou Prahy mohou ode dneška žádat o peníze z nového programu Zateplování, který je určen na energetickou modernizaci. K dispozici je v první fázi 600 milionů korun, poskytované úvěry jsou bezúročné. Na dnešním setkání s novináři to řekla ředitelka Státního fondu rozvoje bydlení Hana Pejpalová.

„Předpokládám, že typickým zájemcem budou Společenství vlastníků jednotek – SVJ,“ řekla Pejpalová. Náměstek ministryně pro místní rozvoj Zdeněk Semorád doplnil, že jde o nový program, který má navázat na dřívější dotace pro zateplování. „Už se uskutečnily tři výzvy na dotační část, rozdělili jsme už více než čtyři miliardy korun mezi 2000 projektů, další čtyři miliardy máme k dispozici na dotace do roku 2023,“ uvedl.

V rámci nového programu jsou připraveny na úvěry další až dvě miliardy korun. „Nejde jen o zateplení vnější obálky a výměnu oken. Je možná například i výměna hlavního zdroje tepla nebo pořízení a instalace solárních a termických kolektorů, solárních soustav, centrální vytápění,“ uvedla Pejpalová.

„Byť máme na první pohled pocit, že skoro všechny bytové domy jsou zateplené, tak nemají tato doplňková zařízení, které jim umožní ušetřit další energii,“ dodala.

Peníze jsou vyčleněny z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), proto je nelze využít pro Prahu. Program je určen pro vlastníky nebo spoluvlastníky bytových domů nebo nemovitostí, maximální výše úvěru je 90 milionů korun, nejméně si lze půjčit 500.000 korun. Nejdelší doba splatnosti úvěru je stanovena na 20 let. Podání žádostí není časově omezeno, investiční akce ale musí být dokončena do konce roku 2023.

Na zateplení je možné využít i kombinaci úvěru a dotace, kterou poskytuje ministerstvo pro místní rozvoj v rámci výzvy IROP. Podmínkou pro poskytnutí úvěru je dosažení nejméně pětinové úspory spotřeby energie oproti stavu před modernizací. Žádost o úvěr je třeba podat ještě před zahájením stavebních prací.

Zdroj: ČTK