Partneři sekce:

Technologie zdění s využitím systémové zdicí malty (Pracovní postup)

Zdění z broušených cihel je možné provádět několika způsoby. Novinkou na trhu je speciální systémová zdicí malta Heluz SIDI.

Informace o materiálu

» Tenkovrstvá zdicí malta s pojivem na bázi vodního skla a alkalivzdorné polymerní disperze připravená k okamžitému použití. Vyznačuje se vynikající pevností. Optimální složení a delší čas pro zpracování umožňují lepší vyrovnání nerovností v ložných spárách. Disponuje rychlým nárůstem počátečních pevností. Plnohodnotné zpevnění spoje v běžných klimatických podmínkách už do 7 dnů. Cihly před aplikací není třeba vlhčit.

Co budete potřebovat

První řada cihel

  • Systémová zakládací malta: HELUZ malta SB Z, pytel 20 kg HELUZ TREND, pytel 20 kg

Další řada cihel

  • Tenkovrstvá zdicí malta: HELUZ SIDI, kbelík, spotřeba 4,5 – 5,5 kg na 1 m3
  • Broušené cihly
  • Nářadí: dřevěná laťka, zednická lžíce, vodováha, systémový váleček, plastová mřížka na otěr válečku.

Zdění z broušených cihel je možné provádět několika způsoby. Mezi ně patří například ověřené zdění na tenkovrstvou maltu, jakou je například HELUZ SBC – ta je vhodná pro celoplošnou tenkou spáru, nanáší se celoplošně na ložnou plochu cihel, kde výška ložné spáry je 1 mm a tloušťka čerstvě nanesené malty asi 3 mm.

Položení cihly musí proběhnout do 5 minut od nanesení malty. Pro nanesení malty se používá nanášecí válec SBC nebo zubové hladítko. Alternativou je pak Heluz SB, která pokrývá pouze žebra cihel. Nanáší se maltovacím válcem SB.

Oproti maltě SBC schne rychleji a cihlu je nutné uložit do 3 minut. Zdění se provádí mezi 5 a 30 °C. Při nižších teplotách (od 5°C až do -5°C) lze využívat zimní varianty malt SB a SBC. Další možností je tzv. „suché zdění“ pomocí polyuretanové pěny.

Ta se aplikuje v housenkách – jejich počet se odvíjí od šířky cihly. Tento typ zdění má výhodu při nízkých teplotách, umožňuje práci až při -10 °C. Novinkou na trhu je pak speciální systémová zdicí malta Heluz SIDI. Ta se nanáší pomocí systémového válečku.

Postup práce

Před aplikací je vhodné materiál lehce promíchat. Vlastní nanášení se provádí strukturovaným válečkem. Materiál se nanáší rovnoměrně do kříže, aby ­pokryl všechna vnitřní i obvodová žebra ložné plochy cihel a přitom nestékal do otvorů a po jejich obvodu.

Po nanesení malty je doba pro uložení a vyrovnání cihel 15 minut. Materiál lze použít při teplotách již od 1 °C až do 50 °C. Materiál není potřeba čímkoliv ředit ani doplňovat jakýmikoliv jinými hmotami.

Odborník radí

Bezprostředně po ukončení nanášení stačí aplikační váleček jen důkladně umýt vodou a kbelík řádně uzavřít. Malta i váleček jsou tak připraveny k dalšímu použití i po delší době.

Víte, že

Zdicí prvky nesmí být namrzlé, zaprášené nebo mastné. Při teplotách nad 10 °C se proto doporučuje cihly navlhčit vodou.

Krok 1: Promíchání malty

Před aplikací je vhodné materiál lehce promíchat např. dřevěnou laťkou.

01 Promíchání malty
01 Promíchání malty |

Krok 2: Očištění cihel

Očistí se ložná plocha cihel (cihly není potřeba vlhčit).

Od partnerů ASB

02 Očištění cihel
02 Očištění cihel |

Krok 3: Způsob nanášení

Malta se nanáší strukturovaným systémovým válečkem na ložnou plochu cihel. Nanáší se rovnoměrně do kříže, aby pokryla všechna vnitřní i obvodová žebra ložné plochy cihel a přitom nestékala do otvorů a po jejich obvodu.

03 Způsob nanášení
03 Způsob nanášení |

Krok 4: Regulace množství

Množství nanášené malty lze regulovat otřením válečku o plastovou mřížku.

04 Regulace množství
04 Regulace množství |

Krok 5: Vyrovnání cihel

Po nanesení malty je doba pro uložení a vyrovnání cihel do maltového lože 15 minut. Plnohodnotné zpevnění spoje v běžných klimatických podmínkách nastává do 7 dnů.

05 Vyrovnání cihel
05 Vyrovnání cihel |

Krok 6: Ochrana konstrukce

Zhotovené zdivo je třeba chránit před nepřízní počasí (déšť, nadměrné provlhnutí nebo příliš rychlé vysychání).

06 Ochrana konstrukce
06 Ochrana konstrukce |

 

Text + foto: Heluz

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 1/2020.