Bednění věnců - jaké si zvolit, jak si ulehčit práci, jak ušetřit čas i peníze?
Galerie(4)

Bednění věnců – jaké si zvolit, jak si ulehčit práci, jak ušetřit čas i peníze?

Partneři sekce:

Bednění věnců je jedním z důležitých prvků každé stavby. Slouží ke zvýšení prostorové tuhosti a ze statického hlediska věnec dobře poslouží k zachycování vodorovných namáhání stavby - například větrem či otřesy. Jelikož je stavební sezona v plném proudu a naše redakce obdržela četné dotazy na toto téma, vyzpovídali jsme odborníka na slovo vzatého, pana Jarmara, který se ve stavebnictví pohybuje již více než 26 let.

Dobrý den, pane Jarmare. Téma dnešního rozhovoru je bednění věnců, ale dříve než k němu přikročíme, mohl byste nám v krátkosti přestavit vaši firmu? Jakou máte historii, co nabízíte svým zákazníkům a jakých zrealizovaných projektů si ve své stavební profesi nejvíce ceníte?

Ve stavebnictví se pohybuji již více než 26 let. Jako živnostník podnikám od roku 1998. Jsme stavební party čtyř živnostníků a zabýváme se realizací domů na klíč. Já jako vedoucí zajišťuji veškeré stavební profese. Za 12 let v podnikání jsme postavili krásný domov mnoha desítkám spokojených zákazníků. Za naše výstavní dílo považuji nádherný rodinný dům v Žeranovicích na Zlínsku.

Se stavitelstvím máte tedy více než bohaté zkušenosti. S jakými materiály pro bednění věnců jste v průběhu času pracoval a s jakými pracujete nyní?

Ve stavebnictví se používalo na bednění mnoho materiálů, ale nejčastěji se věnce bednily klasicky – pomocí dřeva a cihel. V současné době používáme bednicí systém VELOX.

Tak to jste mi popravdě doslova ukradl, další otázku. Zrovna jsem se vás chtěl zeptat, jestli jste někdy pracoval s bedněním věnců VELOX? Nevadí, zeptám se na jinou věc. Dostala se k vám informace, že toto bednění věnců vyhrálo zlatou medaili na IBF 2010?

Nedostala, to jsem nevěděl, ale vůbec se tomu nedivím. Já ho mám vyzkoušené na desítkách projektů a rozhodně bych ho neměnil.


Proč jste začal pracovat s bedněním věnců VELOX? V čem vidíte jeho největší výhody?

Dřevo a cihly jsou zdlouhavý pracovní proces. VELOX je jednoduchý, rychlý, velice kvalitní a časově se nedá srovnat s ostatními materiály, takže nám uspoří spoustu peněz.

V předchozí odpovědi jste zmínil, že vám ušetří čas i peníze. To je jak z reklamního sloganu, který jsem si přečetl na stránkách VELOXu. Není to jen klišé? Dokázal byste na konkrétním případě vypočítat, kolik vám to skutečně ušetří peněz v porovnání s nějakým jiným materiálem?

Jednostranné bednění věnců na rodinném domě o rozměrech 10 x 11 m, které zhotoví dva pracovníci za 1,5 hodiny, se může ihned betonovat. U zděných věnců trvá montáž 8 hodin a betonáž se může uskutečnit až druhý den. Jeden běžný metr jednostranného věncového bednění z cihel bez izolace přijde na cca 240 Kč (R = 0,29 m2K/W), bednění z dřevěných prken cca 210 Kč, ale je třeba zohlednit vyšší náklady na betonáž věnce a nulový tepelný odpor. Jeden běžný metr bednění věnců z VELOXu stojí cca jenom 135 Kč (R = 0,33 m2K/W).

Jaký spatřujete přínos pro zákazníka, jestliže použijete bednění věnců VELOX? Je výhodné jen pro vás, nebo i pro ně?

Určitě je toto bednění výhodné jak pro zákazníka, tak pro zhotovitele. Vím, že zákazníkovi dodávám to nejlepší. Má výborné zvukové i tepelné parametry a netvoří tepelné mosty. Bednit s VELOXem by zvládl i domácí kutil. Opravdu ho mohu s klidným svědomím jen a jen doporučit.

Já k reklamním sloganům většinou přistupuji s velkou mírou nedůvěry, ale po rozhovoru s vámi začínám opravdu věřit, že kdo není zabedněný, bední s VELOXem. Moc vám děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů v podnikání. 

Rozhovor připravil Pavel Kratochvíl