Velkoplošné sálavé systémy – revoluce ve vytápění a chlazení
Galerie(4)

Velkoplošné sálavé systémy – revoluce ve vytápění a chlazení

Partneři sekce:

Nároky na tepelnou pohodu se stále zvyšují a ruku v ruce s tím jde i rostoucí spotřeba energií. Řešení nabízejí nízkoteplotní velkoplošné sálavé systémy, jejichž otopné plochy jsou součástí stavební konstrukce – stropů, stěn i podlah. Nejen že zcela mění vnímání tepla v interiéru, ale také významně snižují spotřebu energií. S ohledem na instalaci přitom nejde o nijak náročný systém.

Unikátní vytápěcí systém Eurotherm na český trh z Itálie přinesla firma VIPS gas, s. r. o. Velkoplošné sálavé panely fungují jako vytápěcí i jako chladicí. V průběhu 365 dnů v roce tak lze v bytových, komerčních a průmyslových prostorách dosáhnout maximálního tepelného komfortu.

Systém zahrnuje stropní a stěnové panely a systémy podlahového vytápění, ve kterých jsou uložené PE-RT trubky, v nichž cirkuluje voda s požadovanou teplotu. Jako konkrétní příklad řešení lze uvést stropní sálavé panely typu Leonardo – v tomto případě jde o panel s trubkami 10 x 1,3 mm. Trubky jsou zakřivené a v panelu uložené tak, aby byla vytvořena co největší předávací plocha. U již zmíněného typu Leonardo je páteřní trubka v dimenzi 20 x 2 mm. Panely jsou navíc opatřené izolací, která zamezuje úniku tepla do instalačního prostoru. Vrchní strana panelů je nejčastěji opatřena EPS nebo minerální vatou. Podíl sálavé složky je u stropních konstrukcí přibližně 80 %. U stropní varianty můžeme vyzdvihnout např. přednost panelu Acustico, který díky své konstrukci výborně tlumí zvuk a hodí se tak do akusticky náročných prostředí.

Sálavé panely na stěny se ponejvíce využívají při rekonstrukcích starších staveb nebo jako doplnění stropních a podlahových systémů pro ještě vyšší tepelný komfort. Podobně jako u stropní varianty, i zde jsou trubky již integrovány v sádrokartonové desce. Podíl sálavé složky je u stěnového vytápění a chlazení přibližně 65 %. Systém stěnových panelů není však opatřen izolací z venkovní strany, a to z důvodu dosažení co nejmenší instalační hloubky.

Maximální tepelný komfort v bytě, administrativních budovách i společenských místnostech lze vytvořit kombinací sálavého systému a řízenou výměnou vzduchu (ventilací), která z místností odvádí teplo vázané na vodní páru. K systému Leonardo je ideální volbou jako zdroj tepelné čerpadlo HIdROS, které umožňuje režim vytápění i chlazení.

Snadná instalace

Předností systému Leonardo je velmi snadná instalace panelů. Ta se příliš neliší od klasické suché výstavby, pouze hydraulické napojení jednotlivých panelů je provedeno pomocí fitinek bez O-kroužků a pomocí násuvných objímek kvalifikovanou firmou. Značnou flexibilitu a velké pokrytí celkové plochy umožňuje různá velikost panelů a možnost jejich úpravy. Díky této variabilitě a způsobu připojení k páteřním rozvodům je možné pokrýt až 90 % plochy místnosti aktivními panely.
Sálavé systémy mohou pracovat s jakýmkoliv zdrojem tepla – s plynovými kotli, kotli na pevná paliva, tepelnými čerpadly, solárními panely atd. Může fungovat i jako hybridní systém s více tepelnými zdroji.

Rozdíl pozná každý

Rozdíl mezi pocitovou teplotou v prostorách vytápěných konvekčním způsobem a sálavým systémem je značný. Klima, které vytvářejí sálavé systémy, člověk vnímá zcela rozdílně. V místnostech, kde teplý vzduch z topných těles proudí konvekčním proudem směrem vzhůru a současně jde chlad ze stěn, se pocit tepelné pohody výrazně snižuje. Sálavým systémem jsou stěny, podlahy i stropy rovnoměrně prohřívány už při relativně nízké teplotě. Teplota vzduchu je v celé místnosti konstantní, a ačkoliv to obyvatelé subjektivně nepociťují, může být až o 10 % nižší než při vytápění topnými tělesy. Vyšší tepelné pohody tak lze docílit i u prostorové teploty o 2 až 3 stupně nižší.

Jiné typy vytápěcích zařízení, jako jsou radiátory nebo přímotopy, ohřívají vzduch, ale stěny místnosti zůstávají z velké části chladné a ze vzduchu vytvářené teplo odebírají. Sálavé systémy oproti tomu prohřívají celou plochu podlahy, stěny či stropu. Díky nízké tepelné setrvačnosti systémy suché výstavby zároveň rychleji reagují na požadovanou změnu teploty.

Podrobné informace o sálavém systému Eurotherm poskytne společnost VIPS gas, s. r. o., která zároveň nabízí vypracování detailní prováděcí dokumentace a hydraulický výpočet pro systémy velkoplošného vytápění a chlazení – v případě následné realizaci zakázky zdarma.

www.komfortnitopeni.cz

ZDROJ: PR článek společnosti VIPS gas s.r.o.