Tipy, jak nenaletět při výběru krbových kamen

Tipy, jak nenaletět při výběru krbových kamen

Stavíte nový dům, zařizujete chalupu nebo byt pro letní odpočinek. Nejen v těchto případech se budete muset potýkat s otázkou: A jak to uděláme s topením? Pokud jste už někdy měli kdekoliv zabudovaná krbová kamna, bezpochyby budou vaší volbou i podruhé. Pokud jste s nimi však ještě neměli tu čest a rádi byste to napravili, mám pro vás pír tipů, jak při jejich výběru nenaletět.

„Dvakrát měř“ platí i u krbových kamen

Než se vůbec pustíte do zkoumání nabídky krbových kamen na internetu, musíte si zodpovědět základní otázky: Jak velký je prostor, který budou kamna vytápět? Budou hlavním zdrojem tepla? Jakým palivem chci v těchto kamnech topit? Připravené odpovědi vám velmi usnadní výběr kamen, a to i v kamenném obchodu. Budou to totiž jedny z prvních dotazů, které vám obsluha položí.

Můžete si dokonce i sami spočítat výkon krbových kamen, který je potřebný k vytopení prostor. Stačí vám k tomu informace, že na 20 m3 domu (40 m3 u novostavby) postačí výkon 1 kW. Teď stačí jen zjistit, jaký je počet metrů krychlových místnosti, kterou chcete vytopit a vydělit jej 20 (resp. 40) – získáte číslo, které udává orientační výkon krbových kamen ideálních pro vaše potřeby.

Potřebný výkon krbových kamen je nejdůležitější veličinou při jejich výběru. Jestliže vyberete kamna s nižším výkonem, budete se snažit jejich výkon zvyšovat, kamna se začnou přehřívat a může dojít k jejich popraskání. U vyššího výkonu zase nebudete využívat jejich potenciál naplno, budete se je snažit utlumit, budete méně přikládat a v důsledku toho dosáhnete (v nejlepším případě) začouzeného krbového skla.

Nenechte se napálit a vsaďte na odborníky

Pozor na různé triky prodejců, kterým se nevyhnete ani při nákupu krbových kamen. Ve chvíli, kdy vám začnou nabízet „prvotřídní krbová kamna s dvojím spalováním“, aniž by vám byl schopen jednou větou vysvětit, v čem jejich výhody tkví, obraťte se na podpatku a vydejte se o dům dál. Profesionální prodejci krbových kamen za sebou mají léta jejich testování, sledují aktuální trendy, dokážou vyzvednout nejen klady, ale i zápory jednotlivých typů kamen a navrhnou vhodné řešení pro každý typ objektu. Zbystřete i ve chvíli, kdy se vám budou zdát krbová kamna příliš lehká. Pravděpodobně budou vyrobená z méně kvalitních materiálů, což je zvykem především u dovážených krbových kamen z Asie. Mějte na paměti, že i malá krbová kamna váží přes 80 kilo.

U zavíracího mechanismu myslete především na bezpečnost, pokud máte děti, tak dvojnásob. Pokud lze dvířka od krbových kamen otevřít/zavřít jemným pootočením, pravděpodobně to stejně jednoduše zvládne i malé dítě. Zvolte proto raději ta s robustnějším typem zavírání. Jestli i přesto budete mít obavy, aby se vaše dítě o kamna neporanilo, vyberte si z nabídky krbového příslušenství speciální ohrádku, která zabrání pohybu dítěte i zvířat v bezprostřední blízkosti kamen.

Ušetřete a vyberte si krbová kamna v akci

Koupě krbových kamen není rozhodně malou investicí. Avšak při jejich správném výběru a efektivním stylu topení se vám tato investice výrazně vyplatí. Pokud na koupi krbových kamen nespěcháte, počkejte si, až budou v akci za nižší ceny. Pro nákup zlevněných krbových kamen je ideální teplejší období roku, kdy skončí jejich sezona. Informace a rady od známých jsou sice skvělým tipem, jak si vybrat kvalitní krbová kamna, nejsou ale dogma. To, že má soused ve svém dvoupatrovém domě nádherná litinová kamna, neznamená, že se stejná kamna budou hodit i do vaší dvoupokojové chaty. Internet, známí a recenze v časopisech berte jen jako doporučení. Při finálním výběru se však obraťte na skutečné odborníky. Těch se před nákupem nezapomeňte zeptat i na to, jestli se postarají o dopravu, montáž a vysvětlení práce s kamny. Ušetří vám tím spoustu času, nervů a vy máte jistotu, že budete vždy topit maximálně efektivně.

Více krbových kamen naleznete www.hede-kamna.cz

ZDROJ: PR článek společnosti hede kamna s.r.o.