Kermi Pateo Küche Farbe Handtuchbügel
Galerie(8)

Správný výběr moderních otopných těles s ohledem na pohodu uživatele

Partneři sekce:

Správný výběr otopného tělesa už dávno není jen o vizuální stránce a výkonu. Faktorů, které je třeba při výběru zvážit, je celá řada a zorientovat se v nich může být pro koncového uživatele velmi komplikované.

Moderní otopná tělesa jsou v poslední době stále častěji skloňovaný pojem, kterým je označován soubor atributů, majících vliv na finální výběr výrobku. Mezi ty nejdůležitější lze zařadit design, funkčnost ve spojení s požadovaným komfortem a v neposlední řadě i efektivitu vytápění či připojení otopných těles z technického hlediska a z hlediska zachování celkového designu interiéru.

Výsledkem je nabídka širokého spektra výrobků, jejich příslušenství a barevných odstínů. Všechny parametry otopných těles mají šanci ucházet se o ocenění, které kvalitní výrobky pravidelně získávají. Přestože jsou tato ocenění pro každou firmu nepochybně velkou ctí, pro koncového uživatele, který se v nich stěží orientuje, mají bohužel pouze malou vypovídací hodnotu.

Ovšem všechna ocenění, efektivitu a nejnovější technologie stranou – jak přesně se výběr otopného tělesa může odrazit na vnitřním prostředí budov, kvalitě klimatu v interiéru a na co je třeba při výběru otopného tělesa myslet?

Signo barva crocus Nature

Kermi Pateo Küche Farbe Handtuchbügel
KIMI Credo plus C3V101800552RXK
Signo barva crocus Nature
Signo zaber zblizka
therm x2 Line Hygiene horizontal
therm x2 Plan 02
therm x2 logo

Radiátory a vnitřní prostředí

Na kvalitu vnitřního prostředí, a tedy i psychickou a s tím související fyzickou kvalitu či pohodu jedince v interiéru, má vliv řada faktorů. Mezi ty lze mimo jiné zařadit i kvalitní, čistý vzduch v místnosti. Přestože má řada z nás nezdravé vnitřní prostředí spojeno nejčastěji s plísní a nadbytečnou vlhkostí, pravdou je, že vliv na kvalitu vzduchu může mít i zvýšená prašnost v prostoru či větší množství usazeného prachu.

Smutnou pravdou je, že řada starších otopných těles je obtížně čistitelná, a proto je vhodné zohlednit kritérium údržby tělesa již při samotném výběru. V současné době jsou na trhu nejen radiátory, které svým tvarem umožňují snadnou údržbu včetně snadného sejmutí všech krytů a mřížek a vyčištění hůře dostupných míst speciálním kartáčem, ale i tělesa se speciální povrchovou úpravou zabraňující ulpívání nečistot na povrchu – např. výrobky z řady Kermi Hygiene, které se hodí i do prostorů laboratoří či nemocnic, kde je čistota na prvním místě.

Pobyt v interiéru mohou rovněž znepříjemnit různé nežádoucí pachy. V případě kvalitního výběru otopného tělesa by však radiátor zdrojem žádného zápachu být neměl. Moderní technologie výroby a ověřené postupy umožňují zpracování prakticky jakéhokoli materiálu.

Zakoupená tělesa se rovněž nedoporučuje nijak laicky upravovat (například nátěrem), jelikož takový neodborný zásah by právě mohl stát za vznikem nepříjemných vjemů v interiéru. V rámci záruky by otopná tělesa měla dostát svým slibům a splnit, nikoli zklamat, očekávání zákazníků.

therm x2 Line Hygiene horizontal

Tepelná pohoda

Patrně nejdůležitějším faktorem, na který je potřeba se při výběru zaměřit, je tepelná pohoda uživatele. To lze zajistit vhodným výběrem tělesa (ideálně po konzultaci s odborníkem), které zohlední nejen preferované řešení vytápění, design a prostor interiéru, ale i například možnosti nastavení vytápění na míru konkrétního zákazníka.

Velmi důležitým prvkem vytápění, který s tepelnou pohodou uživatele souvisí, je rychlost předání tepla do prostoru. U běžných otopných těles je fungování prosté – ohřívají se všechny otopné desky současně a teplo sálají do prostoru.

Zde je vhodné upozornit i na jiné metody vytápění – společnost Kermi má patentovanou technologii therm-x2, kdy dochází k ohřátí pouze přední desky, a zadní deska slouží jako deska izolační. Teprve se stoupající tepelnou potřebou přispívá k rychlejšímu ohřevu místnosti i zadní deska, což má za následek výraznou úsporu energie a nákladů za vytápění.

KIMI Credo plus C3V101800552RXK

Otopná tělesa a ekologie

Ekologické myšlení je vhodné zohlednit již ve fázi koncepce vytápění objektu, a to nejen z hlediska úspor energie (správným zateplením, výběrem vyhovujícího tělesa, efektivním vytápěním). Je třeba mít na paměti, že ač mohou být otopná tělesa plně recyklovatelná a společnost, která je vyrábí, ohleduplná k životnímu prostředí, tak se jedná až o koncový prvek celého systému.

Shrnutí

Při výběru otopného tělesa je jednoznačně nejjednodušší se obrátit na odborníky v oboru či přímo na preferovanou firmu či její partnery. Není totiž ojedinělé, že zákazník odejde se zcela jiným a efektivnějším řešením, než které pro dané prostory a požadavky původně navrhoval.

Z odborného hlediska je to pochopitelné – i v oblasti otopných těles jde vývoj velmi rychle kupředu a pouze znalý člověk, který se otopným tělesům intenzivně věnuje, může doporučit efektivní, vhodné varianty pro danou realizaci.

Signo zaber zblizka

Dvakrát oceněný design
Držitel ocenění iF DESIGN AWARD a DESIGN PLUS za celkovou koncepci, kvalitu, inovaci, materiál a technické a ekologické aspekty – to je Signo, plochý, designový radiátor, držící se současného puristického trendu. Čtvercové otopné plochy lze kombinovat dle tepelné potřeby, dostatku místa a optického vzhledu – buď jednotlivě, nebo jako dva či tři otopné prvky. Tvar radiátoru umožňuje i vkládání a zavěšení ručníků v prostoru mezi čtvercovými plochami. Signo je k dostání v levostranném nebo pravostranném provedení. V dodávce je také zahrnuta termostatická hlavice, která je sladěna se vzhledem radiátoru.
Zpracováno z podkladů Kermi.

Článek byl uveřejněn v časopisu TZB Haustechnik 1/2019.