Partneři sekce:
  • SCHELL

Ohřev venkovních ploch prokazuje své výhody i v Kazachstánu

Ohřev venkovních ploch prokazuje své výhody i v Kazachstánu

Na zářijové tiskové konferenci společnosti představila ing. Kateřina Jezerská, ředitelka Fenix Trading s.r.o., řadu zajímavých zahraničních realizací s topnými kabely a rohožemi ECOFLOOR. Řada z nich je v kazašské metropoli Astaně, která zažívá v posledních letech velký rozvoj.

Projekt administrativní budovy společnosti Fenix Trading, realizované ve standardu nZEB, byl jedním z 10 oficiálních exponátů, které byly představeny v expozici České republiky na letošní světové výstavě EXPO Astana v Kazachstánu. A právě v této středoasijské zemi se v posledních letech výborně uplatňují topné kabely a rohože ECOFLOOR nebo topné folie ECOFILM. Pro Kazachstán jsou typické velké rozdíly teplot: na jihu je rozdíl teplot mezi nejteplejším a nejstudenějším měsícem až 30 °C, na severu až 40°C. Nejstudenější leden má průměrnou teplotu na severu -19°, na jihu -8 °C. I proto ohřívají topné rohože venkovní plochy a střechy řady nových nebo rekonstruovaných objektů.

Topnými kabely ECOFLOOR jsou například vyhřívány venkovní plochy a střecha Knihovny prezidenta Nazarbajeva v hlavním městě Kazachstánu Astaně. Budova byla otevřena v červenci 2014 a je součástí „Nazarbajevova centra“, vybudovaného na počest prvního prezidenta Kazachstánu. Autorem projektu jsou dánští architekti z Bjarke Ingels Group.

Topné rohože ECOFLOOR jsou také pod venkovními plochami a na střeše nového vlakového nádraží Nurly Zhol v Astaně, které bylo slavnostně otevřeno před zahájením světové výstavy EXPO. Mezinárodní odborníci z britské firmy BuroHappold, turecké architektonické kanceláře Tabanlioglu z Istanbulu spolu s německými experty navrhli a realizovali technické řešení pro umístění nového nádraží.

Venkovní plochy pravoslavné katedrály Uspensky Cathedral ohřívají také topné rohože ECOFLOOR. Katedrála byla dokončena v roce 2010 a byla první katedrálou, která byla po mnoha desetiletích postavena ve střední Asii. O dva roky později byla dokončena stavba muslimského svatostánku, mešity The Hazret Sultan Mosque. I tady se v plné míře uplatnily výhody topných rohoží, které vyhřívají v zimním období venkovní plochy a střechu mešity.

Ale nejen v dalekém Kazachstánu má smysl vyhřívat v průběhu zimy venkovní plochy. I v našich podmínkách vyvstane v zimě nutnost chránit chodníky, cesty, schody, apod. před sněhem, ledem a námrazou. Díky jednoduchosti řešení a v podstatě nulovým požadavkům na údržbu mají i u nás výsadní postavení elektrické topné kabely ECOFLOOR.  Pomocí těchto topných kabelů lze chránit jakoukoliv komunikační plochu – chodník, cestu, schodiště apod. K těmto aplikacím se používají speciální topné kabely – robustní konstrukce se slaněnou rezistencí a příkony 20-30 W/m.

Vyhřívání lze provést z topného okruhu i topné rohože. U pochozích komunikací se topný prvek umisťuje do pískového lože nebo do betonové desky, u schodů, teras apod. do lepícího tmelu. U pojízdných komunikací jednoznačně doporučujeme umístit topný prvek do betonové desky, která bude chránit topný kabel před poškozením při zatížení komunikace automobilem. Pro vyhřívání venkovních ploch se instaluje plošný příkon 300 W/m². Takto vysoký výkon je nutný, aby systém mohl správně fungovat i při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Velmi důležitá je i správná regulace, která uvede topný systém do provozu již v době, kdy nebezpečí námrazy vzniká. Tedy regulace, která snímá nejen teplota, ale i přítomnost vlhkosti ve sledované ploše.

ECOFLOOR POJÍZDNÁ KOMUNIKACE
1 – Zpevněný povrch, např. zámková dlažba
2 – Čidlo vlhkosti (voda, sníh, led)
3 – Pískové lože zámkové dlažby
4 – Betonová deska (chrání topný kabel před zatížením vozidly)
5 – Topný kabel ECOFLOOR(R) MAPSV/MADPSP nebo rohož MST/MDT
6 – Pevný štěrkový podklad (makadam)

ECOFLOOR POJÍZDNÁ KOMUNIKACE 1 - Zpevněný povrch, např. zámková dlažba 2 - Čidlo vlhkosti (voda, sníh, led) 3 - Pískové lože zámkové dlažby 4 - Betonová deska (chrání topný kabel před zatížením vozidly) 5 - Topný kabel ECOFLOOR(R) MAPSV/MADPSP nebo rohož MST/MDT 6 - Pevný štěrkový podklad (makadam)

ECOFLOOR CHODNÍK
1 – Zpevněný povrch, např. dlažba
2 – Čidlo vlhkosti (voda, sníh, led)
3 – Písková zásyp a podsyp kabelu
4 – Topný kabel ECOFLOOR(R) MAPSV/MADPSP nebo rohož MST/MDT
5 – Pevný štěrkový podklad (makadam)

ECOFLOOR CHODNÍK 1 - Zpevněný povrch, např. dlažba 2 - Čidlo vlhkosti (voda, sníh, led) 3 - Písková zásyp a podsyp kabelu 4 - Topný kabel ECOFLOOR(R) MAPSV/MADPSP nebo rohož MST/MDT 5 - Pevný štěrkový podklad (makadam)

ZDROJ: PR článek společnosti FENIX