Krbová kamna: Trendy určují zákazníci
Galerie(3)

Krbová kamna: Trendy určují zákazníci

Krbová kamna jsou nejen interiérovým prvkem, ale lze jimi také vytápět celý dům. O tom, jaké jsou nejnovější trendy a jak se změnil trh během dvaceti let, jsme si povídali s Ing. Václavem  Cintlem, generálním ředitelem společnosti Haas + Sohn Rukov, která letos slaví 20leté jubileum působení na trhu.

Na trhu už působíte 20 let. Co se od té doby změnilo ve vašem oboru?

V oboru kamnářství se opravdu leccos změnilo, zvláště v designu interiérových zdrojů vytápění i v oblasti používaných technologií. Doba se neustále zrychluje, dnes více než dříve trendy a směr určují zákazníci a uživatelé. Jen pro srovnání – před 20 lety jsme vyráběli asi 5 typů výrobků a výroba se odehrávala v sériích po 100 a více kusech a zákazník se musel přizpůsobit ve výběru tomu, co zrovna bylo skladem. Dnes se řídíme poptávkou od zákazníků, v portfoliu máme přes 60 základních modelů (barevné varianty nepočítaje, to bychom se dostali k číslu přes 200) a vyrábí se v malých sériích.

Jak se za tu dobu posunul design krbových kamen?

I design krbových kamen podléhá módním trendům, jako je např. velké topeniště s maximálním prosklením či používání nových obkladových materiálů, jako je např. pískovec, glazované kachle apod. Dnes spolupracujeme s mladým designérem a s jeho návrhy jsme spokojeni nejen my jako výrobci, ale přede­vším zákazníci.

Objevila se během této doby nějaká zásadní inovace, která změnila trend?

S nadsázkou lze říct, že zatím nikdo nezměnil svět takovým objevem, že by základní veličina ohně a procesu spalování byla nahrazena zcela něčím novým. Protože fenomén ohně, jakožto jednoho ze živlů země, patří k samotné podstatě lidského bytí. Jinak samozřejmě v technologiích dochází k vývoji a hledání nových úspornějších a efektivnějších řešení. Souvisí to s vyšší orientací společnosti jak k ekologii a ochraně životního prostředí, tak k novým trendům bydlení, jako jsou nízkoenergetické domy a pasivní bydlení a tím potřeby jiných výkonů interiérových zdrojů vytápění.

V posledních letech stoupá zájem o peletová kamna na vytápění peletkami. V naší firmě patří k těm zásadním inovacím z posledních let např. řešení čištění výměníku, chráněné průmyslovým vzorem, či lepší regulace procesu spalování pomocí tzv. Easy Control.

Mění se nějak zájem uživatelů o krbová kamna?

Určitě, současná doba nabízí široké spektrum výrobků a větší výběr a tím pádem nutí uživatele orientovat se ve světě tržní nabídky a více o výběru přemýšlet. Navíc v současné době se lidé více zabývají spojením příjemného s užitečným, krásného s úsporným. O tom svědčí velká poptávka i prodej kamen s výměníkem, a právě v tomto segmentu se řadíme právem mezi leadery na trhu. Lidé už neřeší jen pohled do plamenů, ale mohou kamny s výměníky vytápět celý dům jako hlavní zdroj.

Jací jsou vaši klienti?

Naši klienti jsou nároční, vyžadují kvalitu a perfektní služby. Za to se k nám vracejí a jsou nám věrni. Nelze specifikovat, zdali bydlí spíše ve městě či obcích, naše paleta produktů je pestrá, abychom uspokojili jak vyznavače nejmodernějších trendů a designu, tak i milovníky klasiky. Zvláště kachlová kamna jsou oblíbena pro svou tradiční strukturu. Letos však víříme vody i zde a na trh uvádíme několik novinek se specifickým moderním designem kachlí.

Jak vidíte budoucnost krbů a krbových kamen?

Pokud nedojde ke globálnímu oteplení a odpadnuti potřeby vytápění, tak věřím, že krby a krbová kamna svou budoucnost mají. Myslím, že právě díky přetechnizovanému světu a rychlé době IT technologií se lidé stále více vracejí ke kořenům a tradicím. Avšak i v těchto tradičních výrobcích budou moderní trendy stále více pozorovatelné ve formě např. řízeného způsobu spalování s důrazem na ekologii.

TEXT: red
foto: HAAS+SOHN Rukov

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.